Nauka dla Społeczeństwa

09.08.2022
PL EN
31.08.2021 aktualizacja 31.08.2021

Lublin/ Powstanie Polska Unia Metrologiczna

30.08.2021. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (C), prezes Głównego Urzędu Miar Jacek Semaniak (P) oraz rektor Politechniki Lubelskiej Zbigniew Pater (L) podczas konferencji prasowej w Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii PL w Lublinie, 30 bm. Spotkanie dotyczyło utworzenia Polskiej Unii Metrologicznej w Lublinie oraz nawiązania współpracy naukowo-badawczej z Głównym Urzędem Miar. PAP/Wojtek Jargiło 30.08.2021. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (C), prezes Głównego Urzędu Miar Jacek Semaniak (P) oraz rektor Politechniki Lubelskiej Zbigniew Pater (L) podczas konferencji prasowej w Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii PL w Lublinie, 30 bm. Spotkanie dotyczyło utworzenia Polskiej Unii Metrologicznej w Lublinie oraz nawiązania współpracy naukowo-badawczej z Głównym Urzędem Miar. PAP/Wojtek Jargiło

Ponad 1,3 mln zł na utworzenie Polskiej Unii Metrologicznej w Lublinie przekazał Politechnice Lubelskiej minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Unia ma integrować środowisko metrologów i służyć rozwijaniu tej dziedziny nauki w Polsce.

„Przekazuję jako minister edukacji i nauki na ten początek i tworzenie Polskiej Unii metrologów tu, w Lublinie, w Politechnice Lubelskiej, 1 mln 357 tys. zł” – powiedział Przemysław Czarnek w poniedziałek w Lublinie na konferencji prasowej, podczas której podpisał porozumienie w sprawie utworzenia Polskiej Unii Metrologicznej z rektorem Politechniki Lubelskiej prof. Zbigniewem Paterem.

Jak zaznaczył Czarnek, to są „koszty tylko administracyjne”. „Opracowujemy specjalny program, który będzie opiewał na dużo większą kwotę, który będzie w sposób systemowy podchodził do tworzenia Polskiej Unii Metrologów i tej bazy dla rozwoju polskiej metrologii, a przez to dla rozwoju nauk w różnych dziedzinach i w różnych dyscyplinach” – dodał minister.

Jak podkreślił, w Polsce mamy wybitnych metrologów, ale to środowisko jest „dość rozczłonkowane”. „W związku z tym potencjał naukowy metrologii jak i metrologów polskich jest niewykorzystany nawet w połowie” – mówił.

Czarnek tłumaczył, że w Politechnice Lubelskiej powstanie „baza koordynacyjna, taki, można powiedzieć, mózg całej operacji tworzenia Polskiej Unii Metrologów”. Jak wyjaśnił, ma ona służyć temu, „aby potencjał i naukowy, i techniczny, który tworzymy, był wykorzystany na wielką skalę, która - w perspektywie kilku lat - będzie porównywalna albo będzie przerastała potencjał metrologów w wielu krajach Europy zachodniej”.

Prof. Pater powiedział, że Politechnika Lubelska należy do najbardziej innowacyjnych uczelni, powstaje tu bardzo dużo nowych rozwiązań technicznych, a to nie byłoby możliwe bez intensywnych działań naukowych w różnych dyscyplinach, w tym metrologii. „Metrologia jest taką dyscypliną, która można powiedzieć jest zwornikiem. Można nazwać ją księżniczką nauk, zachowując nazwę królowej nauk dla matematyki” – mówił rektor.

„Dzisiaj mierzymy wszystko, nie tylko wielkości fizyczne, ale mierzymy różne wskaźniki ekonometryczne, mierzymy inteligencję, czy poparcie dla poszczególnych partii politycznych. Metrologia jest wszędzie. My chcemy poprzez te działania zintegrować środowisko metrologów w Polsce, zintensyfikować prace naukowe w tym obszarze i tym zajmie się Politechnika Lubelska na zlecenie ministra” – wyjaśnił Pater.

Politechnika Lubelska przy tworzeniu Unii będzie też współpracować Głównym Urzędem Miar. Stosowne porozumienie w tej sprawie podpisali w poniedziałek rektor uczelni i prezes GUM Jacek Semeniak.

Semeniak przypomniał, że w Kielcach powstanie kampus laboratoryjny Głównego Urzędu Miar. Inwestycja o wartości ponad 200 mln zł, ma na celu stworzenie bazy technicznej i lokalowej do prowadzenia badań naukowych i działalności badawczo-rozwojowej na rzecz polskich przedsiębiorstw.

„Infrastrukturę jest stosunkowo łatwo wytworzyć, choć nie jest to proste, aparaturę można wytworzyć i kupić. Natomiast zapewnić jej optymalne wykorzystanie, zapewnić integrację środowiska skupionego nie tylko w jednej czy dwóch instytucjach, ale stworzyć rozwiązanie sieciowe, które będzie wykorzystywało zasoby krajowe - aparaturowe i ludzkie - społeczności metrologicznej, to jest pewne wyzwanie, które tworzy nowe perspektywy rozwojowe przed polską metrologią” – powiedział Semeniak.

Jak podkreślił, podpisane porozumienie stworzy płaszczyznę współpracy na rzecz rozwoju polskiej metrologii i integracji środowisk metrologicznych. „Nie tylko po to, żeby rozwijać naukę w zakresie metrologii, żeby rozwijać nowe wzorce jednostek miar, aby intensyfikować współpracę międzynarodową - i nie być klientem tej współpracy, ale być konkurencyjnym miejscem na mapie światowej, w którym powstają nowe projekty, które są inspiracją dla innych krajów - ale także po to, żeby zapewnić wsparcie naukowe, badawcze, merytoryczne dla polskich przedsiębiorstw” - powiedział Semeniak.

„Nasza współpraca, inwentaryzacja zasobów aparaturowych, lokalowych, potencjał ludzki, kadra metrologiczna, będą tworzyli środowisko, które na pewno tego wsparcia udzieli” – dodał. (PAP)

Autorka: Renata Chrzanowska

ren/ mir/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022