Uczelnie i instytucje

Poznań/ Minister nauki prosi władze UAM o zajęcie się pracownikiem obrażającym w sieci P. Kukiza

Poznań, 30.04.2010. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - Rektorat.  (ac/wroa) PAP/Adam Ciereszko
Poznań, 30.04.2010. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - Rektorat. (ac/wroa) PAP/Adam Ciereszko

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wystosował pismo do rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ws. pracownika uczelni, który w sieci pisał obraźliwe rzeczy m.in. na temat Pawła Kukiza. Szef resortu prosi władze uczelni o zajęcie się sprawą.

Przemysław Czarnek podkreślił w czwartek na antenie Radia Poznań, że jako minister edukacji i nauki "nie pozwoli, żeby tego typu osoby nosiły miano akademików, nosiły miano nauczycieli akademickich". Stacja przypomniała, że pracownik poznańskiej uczelni napisał o Pawle Kukizie "gnój" i "gnida", a kilku innych posłów nazywał "kundlami Kaczyńskiego".

Minister podkreślił w czwartek na antenie Radia Poznań, że autor obraźliwych słów "jest jedną z twarzy jednego z niezwykle ważnych uniwersytetów w Polsce".

"Dlatego wystosowałem wczoraj pismo do pani rektor UAM z prośbą o pilne zajęcie się tą sprawą. Czy to będzie w Poznaniu, czy to będzie w Warszawie, czy to będzie w Lublinie, jako minister edukacji i nauki nie pozwolę, żeby tego typu osoby nosiły miano akademików, nauczycieli akademickich" - powiedział.

"To, co mnie cieszy, to właściwa reakcja tego pana doktora, germanisty z Poznania. Zaraz po moich (wcześniejszych - PAP) słowach pan doktor stwierdził, że zlikwidował, skasował tego obelżywego tweeta pod adresem pana posła Kukiza i w ogóle polityków i że nie jest dumny z tego, co zrobił. Ale to trochę za mało. Trzeba jeszcze przeprosić choćby pana Kukiza za to tragiczne zachowanie" – dodał Czarnek.

Jak podkreślił, Polacy mają prawo żądać, by nauczyciele akademiccy "zachowywali się godnie i zgodnie z etyką nauczyciela akademickiego, a nie w ten sposób, jak ów pan doktor".

"Ludzie, którzy w ten sposób się zachowują, nie będą mogli pracować na uniwersytetach. Mówię to pod adresem wszystkich naukowców z całej Polski, nie tylko pod adresem tego pana doktora. To nie jest zachowanie godne nauczyciela akademickiego, dlatego poprosiłem panią rektor Kaniewską o stosowne działania w tej sprawie" – powiedział Przemysław Czarnek.

Rzeczniczka UAM Małgorzata Rybczyńska powiedziała PAP w czwartek po południu, że dotąd z resortu edukacji i nauki nie wpłynęło żadne pismo w sprawie obraźliwych wpisów w Internecie.(PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ mir/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera