Nauka dla Społeczeństwa

03.12.2022
PL EN
31.07.2021 aktualizacja 31.07.2021

Prehistoryczne ludzkie DNA można pobrać z gleby

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Nie trzeba wcale szkieletów prehistorycznych ludzi, żeby w miejscu ich bytności pobrać DNA. Naukowcy opracowali technikę pozyskiwania DNA z gleby i osadów geologicznych – informują naukowcy na łamach pisma „Current Biology”.

W warstwach osadowych w jaskiniach DNA może przetrwać tysiące lat. Niestety, takie DNA nie zachowuje się w dobrym stanie, z tego powodu jego analiza nastręcza trudności.

W najnowszych badaniach naukowcy opisują rekonstrukcję genomów z DNA, które zostało pobrane z osadów w jaskini Satsurblia w Gruzji. DNA liczy 25 tys. lat.

Jaskinia zamieszkiwana była okresowo przez ludzi w czasach paleolitu. Wcześniej zsekwencjonowano ludzkie DNA sprzed 15 tys. lat. Nie znaleziono jednak żadnych starszych ludzkich szczątków.

Najnowsze badania prowadzone były przez międzynarodowy zespół naukowców m.in. z Uniwersytetu Wiedeńskiego (Austria) i Instytutu Francisa Cricka (W. Brytania).

Z danych wynika, że DNA sprzed 25 tys. lat, pozyskane z osadów, reprezentuje wymarłą linię ludzką, która krzyżowała się z populacjami zamieszkującymi zachodnią Eurazję.

Dane porównano z DNA pozyskanym ze szkieletów pochodzących z pobliskiej groty Dzudzuana. Potwierdzono genetyczne podobieństwo próbek, a tym samym poprawność zastosowanej metody pozyskiwania DNA z otoczenia.

Oprócz tego zsekwencjonowano genomy wilka i żubra. One również zostały zrekonstruowane na podstawie DNA sprzed 25 tys. lat, pobranego z osadów jaskiniowych.

Więcej: https://medienportal.univie.ac.at/presse/aktuelle-pressemeldungen/detailansicht/artikel/human-environmental-genome-recovered-in-the-absence-of-skeletal-remains/ (PAP)

krx/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022