Nauka dla Społeczeństwa

05.12.2022
PL EN
22.07.2021 aktualizacja 22.07.2021

Dzięki sztucznej inteligencji roboty uczą się chodzić po każdym terenie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Piasek, błoto, zwały ziemi, turystyczne szlaki - nie muszą już stanowić przeszkody dla kroczących robotów. Nowa, oparta na sztucznej inteligencji metoda pozwala im opanować chodzenie niemal po każdym podłożu i uczą się tego niemal samodzielnie.

Specjaliści z Facebook AI, Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley i Uniwersytetu Carnegie Mellon opisali właśnie potencjalnie przełomową technikę uczenia robotów chodzenia. Podejście oparte na sztucznej inteligencji pozwala maszynom na dostosowywanie się do różnych środowisk i czynią to poprzez eksplorację otoczenia.

Jak wyjaśniają badacze, dotąd poruszające się na nogach roboty były w znacznej części ręcznie programowane, a to oznacza, że były w stanie chodzić tylko w szczególnych, określonych z góry warunkach. Maszyna może mieć wtedy kłopoty, jeśli np. ulegnie choćby drobnemu uszkodzeniu.

Teraz roboty będą mogły uczyć się same - zapewniają twórcy nowej techniki nazwanej Rapid Motor Adaptation (ARMA, ang. - szybka adaptacja motoryczna, https://www.youtube.com/watch?v=6eqQwBPdWK0). Robot, dzięki inteligentnym algorytmom uczy się metodą prób i błędów.

To jednak nie wszystko. Badacze przenieśli „umysły” robotów do wirtualnej rzeczywistości, aby mogły z pomocą milionów kroków do woli kształcić się w pokonywaniu najróżniejszych terenów. W świecie VR roboty opanowują więc podstawowe reguły związane z chodzeniem na podłożach różnego typu, ale też uczą się dostosowywać do różnych warunków.

W testach, tak wyszkolone roboty radziły sobie z chodzeniem po piasku, błocie, turystycznym szlaku, wysokiej trawie, zwałach ziemi, materacu czy podłożu z rozlanym olejem (https://www.youtube.com/watch?v=p_pPrJXQk90). Pokonywały kopce kamyków, cementu, czy radziły sobie nawet po narzuceniu na nie dużego ciężaru. Dokonywały tego, mimo, że wcześniej nigdy nie spotkały się z niestabilnym lub zapadającym się podłożem, utrudniającą manewry roślinnością czy schodami.

„RMA to ekscytująca innowacja w dziedzinie robotyki, która może przyczynić się do wykorzystania w świecie rzeczywistym nowych, bardzo sprawnych i elastycznych robotów kroczących” - twierdzą jej twórcy.

„Metody oparte wyłącznie na uczeniu się potencjalnie pozwalają na zastosowanie dużo tańszego, mniej precyzyjnego sprzętu, co znacznie obniżyłoby koszt eksploatacji tego typu maszyn w przyszłości. Istnieje duża szansa, że dzięki lepszej wydajności i redukcji kosztów, roboty wyposażone w technologię RMA będą kiedyś używane na niezliczoną liczbę sposobów, np. jako wsparcie w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych, szczególnie w obszarach zbyt niebezpiecznych lub problematycznych dla ludzi” - uważają naukowcy.

Więcej informacji na stronach:https://ai.facebook.com/blog/ai-now-enables-robots-to-adapt-rapidly-to-changing-real-world-conditions/ https://www.youtube.com/watch?v=6eqQwBPdWK0 https://www.youtube.com/watch?v=p_pPrJXQk90 (PAP)

Marek Matacz

mat/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022