Nauka dla Społeczeństwa

30.09.2022
PL EN
11.07.2021 aktualizacja 11.07.2021

FNP: ostatni konkurs o Stypendium Naukowe im. A. von Humboldta dla niemieckich uczonych

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Dwudziesty piąty i jednocześnie ostatni konkurs o Polskie Honorowe Stypendium Naukowe im. Aleksandra von Humboldta ogłosiła Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP). Wybitni uczeni niemieccy mogą w jego ramach przyjechać do Polski na kilkumiesięczne pobyty naukowe.

Stypendium ma na celu uhonorowanie osiągnięć naukowych laureatów oraz stymulowanie długofalowej współpracy między polskimi i niemieckimi badaczami. Stanowi ono odpowiednik Humboldt-Forschungspreis, prestiżowego wyróżnienia dla uczonych zagranicznych znanej, niemieckiej Fundacji Aleksandra von Humboldta - informuje w prasowym komunikacie FNP.

Do 30 września br. kandydatów do stypendium mogą zgłaszać wyłącznie polscy naukowcy. Konkurs jest skierowany do przedstawicieli wszystkich dziedzin nauki, a jego rozstrzygnięcie nastąpi na początku 2022 r.

Stypendium im. A. von Humboldta mogą otrzymać aktywni naukowo, wybitni niemieccy uczeni, którzy chcą przyjechać do Polski na kilkumiesięczne pobyty naukowe. Wysokość stypendium wynosi równowartość 4 tys. euro miesięcznie. Pobyt naukowy w Polsce w ramach stypendium Humboldta może trwać od 3 do 6 miesięcy.

Wnioski oceniają niezależni recenzenci, będący ekspertami w dziedzinie reprezentowanej przez kandydata. Laureatów wybiera Zarząd Fundacji, kierując się ocenami recenzentów.

Program jest realizowany na podstawie porozumienia z 1995 r. pomiędzy FNP a Fundacją Humboldta. Dotychczas stypendia na prowadzenie badań w wybranych ośrodkach w Polsce otrzymało już 76 naukowców z Niemiec.

Nazwa stypendium poprzez imię patrona nawiązuje do najlepszej tradycji współpracy naukowców polskich i niemieckich. Aleksander von Humboldt (1769-1859), niemiecki przyrodnik, podróżnik i geograf, współpracował z wieloma Polakami, był honorowym członkiem Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Warszawie i pierwszym propagatorem poezji Adama Mickiewicza w Niemczech. (PAP)

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022