Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
08.07.2021 aktualizacja 08.07.2021

Lublin/ Ruszyły zapisy na wydarzenia Lubelskiego Festiwalu Nauki

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ruszyła rejestracja na wydarzenia Lubelskiego Festiwalu Nauki, który odbędzie się od 18 do 24 września w Lublinie. Ośrodki naukowe przygotowały łącznie 1200 atrakcji, np. warsztaty, wykłady, czy spotkania, m.in. z laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie chemii prof. Robertem Huberem.

Lubelski Festiwal Nauki jest największą na Lubelszczyźnie i jedną z największych w Polsce imprez upowszechniających naukę. Głównym celem festiwalu jest promowanie oraz popularyzowanie nauki i badań naukowych w społeczeństwie. Tegoroczna edycja imprezy uzyskała 591 tys. dofinansowania z Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Wydarzenie odbędzie się pod hasłem „Nauka bez granic. Enjoy science”. Podczas konferencji prasowej rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej prof. Radosław Dobrowolski podkreślił, że to znamienny tytuł, ponieważ podkreśla dwa ważne aspekty. „Ten związany z faktem, że nauka tak naprawdę nie zna granic (…) oraz, że nauką należy się cieszyć. Nauka powinna sprawiać radość od najmłodszych lat, nie jest ograniczona wyłącznie do wąskiego grona specjalistów, powinna interesować wszystkich” – powiedział rektor.

Siedemnastą edycję Lubelskiego Festiwalu Nauki zaplanowano w dniach 18-24 września w formule hybrydowej - stacjonarnie i online. W tym tygodniu ruszyła rejestracja na stronie internetowej festiwalu. Łącznie przygotowano 1200 wydarzeń, w tym 340 to projekty online, a 150 w języku angielskim.

W programie znajdują się m.in. wykłady, warsztaty, konkursy, jak również międzynarodowe sympozjum naukowe dla studentów i młodych. Zaplanowano też spotkania ze światowej sławy popularyzatorami nauki m.in. laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie chemii prof. Robertem Huberem, czy słynnym fizykiem i współautorem koncepcji teleportacji kwantowej prof. Charlesem H. Bennettem.

Podczas Lubelskiego Pikniku Naukowego zostanie podjęta próba pobicia rekordu Guinnessa na największy w kraju polimer. Przygotowano także wydarzenia artystyczno-kulturalne jak m.in. pokaz fontann, występy teatralne czy koncerty chórów akademickich. Na placu przed rektoratem UMCS będzie można zobaczyć wystawę multimedialną prezentującą sylwetki 25 najznakomitszych lubelskich uczonych.

Lubelski Festiwal Naukowy organizowany jest przez pięć lubelskich uczelni publicznych: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy, Politechnikę Lubelską.

PAP - Nauka w Polsce, Gabriela Bogaczyk

gab/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024