Nowy samolot posłuży do badań naukowych na WAT

mat. pras WAT, fot. Marcin Gałuszkiewicz
mat. pras WAT, fot. Marcin Gałuszkiewicz

Samolot Virus SW nabyty przez Wojskową Akademię Techniczną (WAT) posłuży do prac badawczych dotyczących wspomagania zarządzania kryzysowego - informuje uczelnia.

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa WAT na stronach internetowych uczelni, „fabrycznie nowy statek powietrzny nabyty przez WAT, został specjalnie zmodyfikowany na potrzeby prowadzenia wspólnych badań naukowych przez Wydział Inżynierii Lądowej i Geodezji, Wydział Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa oraz Instytut Optoelektroniki”.

Prace badawcze będą dotyczyć wspomagania zarządzania kryzysowego o zbieranie, przetwarzanie i analizowanie danych obrazowych. Nowy Virus SW będzie wykorzystywany przez WAT m.in. w celach pozyskiwania zobrazowań z poziomu lotniczego przy użyciu różnego rodzaju kamer oraz lidarów (opracowanych w Instytucie Optoelektroniki) zabudowanych w specjalnie przygotowanym zasobniku.

„Dzięki takiemu doposażeniu samolotu będziemy mogli prowadzić w Wojskowej Akademii Technicznej prace badawcze związane ze wspomaganiem zarządzania kryzysowego o aktualne geodane i produkty opracowane na ich podstawie” – podkreśla dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji płk prof. dr hab. inż. Michał Kędzierski cytowany w komunikacie na stronie internetowej uczelni.

Zasobnik, w który jest doposażony samolot, może być obciążony ładunkiem do 40 kg. Najczęściej montowanym w nim osprzętem są skanery laserowe, kamery hiperspektralne, termowizyjne czy aparaty do wykonywania zdjęć lotniczych.

„Maksymalna masa startowa samolotu (MTOW) wynosi 600 kg, a dzięki prawie 200 litrowym zbiornikom paliwa, samolot może wykonywać misje trwające nawet kilkanaście godzin. Na pokładzie samolotu zainstalowano radiostację, transponder Mode-S z ADS-B Out, glass-cockpit Dynon SkyView, dodatkowy alternator, system autopilota, urządzenie antykolizyjne oraz spadochronowy system ratunkowy. Dzięki takiemu wyposażeniu wykonywanie misji będzie bezpieczne i komfortowe” - podkreślają przedstawiciele uczelni.

Przekazanie samolotu odbyło się 18 czerwca br. na lotnisku w Milewie. Uczestniczyli w nim m.in. dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT płk prof. dr hab. inż. Michał Kędzierski oraz przedstawiciel dystrybutora samolotów PIPISTREL w Polsce. Wraz z dostawą samolotu dostawca przeszkoli pilotów Wojskowej Akademii Technicznej, a mechanicy odbędą szkolenia z zakresu obsługi technicznej.

Nauka w Polsce - PAP

amk/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Naukowcy chcą stworzyć model skóry, wykorzystując druk 3D

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera