Pokazano eksperymentalny samolot NASA mający umożliwić ponaddźwiękowe loty komercyjne

Palmdale, Kalifornia (USA), 12 stycznia 2024. X-59. EPA/ALLISON DINNER Dostawca: PAP/EPA
Palmdale, Kalifornia (USA), 12 stycznia 2024. X-59. EPA/ALLISON DINNER Dostawca: PAP/EPA

Amerykańska agencja kosmiczna NASA i koncern Lockheed Martin zaprezentowały w Palmdale w Kalifornii eksperymentalny samolot odrzutowy X-59, który ma zbierać dane, by umożliwić ciche, ponaddźwiękowe loty komercyjne.

Przy użyciu X-59 NASA będzie zbierała dane, które mogą „zrewolucjonizować podróże lotnicze” – napisano w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej amerykańskiej agencji kosmicznej.

X-59 jest centralną częścią misji Quesst, której celem jest przekazywanie danych urzędom nadzorczym, aby ułatwić im uchylenie zakazu ponaddźwiękowych lotów komercyjnych nad lądem. Takie zakazy obowiązują od 50 lat w USA i innych krajach z powodu wytwarzanych przez takie loty głośnych huków, zakłócających spokój mieszkańców.

Nowy samolot, który mierzy około 30 m długości i 10 m szerokości, ma latać z prędkością prawie 1,5 tys. km na godzinę - około 1,4 raza szybciej od dźwięku. Jego charakterystyczną cechą jest długi, cienki, zwężający się dziób. Ma on rozpraszać falę uderzeniową, która odpowiada za słyszalny na ziemi głośny huk.

Zespół zajmujący się misją Quesst rozpocznie teraz pracę nad przygotowaniami do pierwszego lotu, który ma się odbyć w tym roku. Po zakończeniu lotów próbnych X-59 będzie latał nad kilkoma miastami USA, których jak dotąd nie wyznaczono, co umożliwi zbieranie danych o natężeniu generowanego przez niego dźwięku i jego postrzeganiu przez mieszkańców – napisano w komunikacie.(PAP)

anb/ mal/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Vespa velutina. Fot. Adobe Stock

    Kolejny gatunek azjatyckiego szerszenia pojawił się w Europie

  • Obraz gwiazdy WHO G64 w Wielkim Obłoku Magellana. Po lewej rzeczywisty obraz uzyskany dzięki interferometrii, a po prawej opracowana na jego podstawie wizja artystyczna. Do obserwacji wykorzystano interferometr VLTI należący do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Źródło: ESO/K. Ohnaka et al., L. Calçada.

    Uzyskano pierwszy szczegółowy obraz gwiazdy spoza Drogi Mlecznej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera