Nauka dla Społeczeństwa

17.04.2024
PL EN
28.06.2021 aktualizacja 28.06.2021

Opolska uczelnia techniczna poszerza współpracę z Chinami

Fot. PAP/Sławomir Mielnik 06.05.2016 Fot. PAP/Sławomir Mielnik 06.05.2016

Politechnika Opolska poszerza współpracę z Chinami. Jako pierwsza uczelnia techniczna w kraju utworzyła Instytut Konfucjusza; teraz przygotowuje się do podwójnego dyplomowania z chińską uczelnią w Shandong i uruchamia nowy kierunek z intensywną nauką chińskiego.

Jak powiedziała PAP prof. Maria Bernat, dyrektor Centrum Współpracy Polska-Chiny Instytutu Konfucjusza w Opolu, w 2008 roku opolska uczelnia była drugą szkołą wyższą w kraju i jednocześnie pierwszą uczelnią techniczną, na terenie której utworzono Instytut Konfucjusza.

"Byliśmy drugim instytutem w Polsce. Na początku zajmowaliśmy się udowadnianiem, że jesteśmy potrzebni. Dzisiaj już nie trzeba tego robić. Wiadomo, że jesteśmy potrzebni, a będąc na uczelni technicznej, jesteśmy unikatowi" - powiedziała prof. Bernat.

Zwróciła uwagę, że większość Instytutów Konfucjusza jest na uniwersytetach, czyli na uczelniach o profilu humanistycznym. "Naszą zaletą jest fakt, że jesteśmy uczelnią techniczną. Absolwenci naszych kierunków, jak np. budownictwa, informatyki czy elektrotechniki, zarządzania, ekonomii, znający język chiński są naprawdę bardzo pożądanymi absolwentami" - mówiła.

W ocenie dyrektor Centrum Współpracy Polska-Chiny przy Politechnice Opolskiej, połączenie wiedzy technicznej ze znajomością języka chińskiego i tamtejszej kultury biznesu, daje w efekcie zdolności bardzo poszukiwane na rynku pracy.

"Zgłaszają się do nas studenci i osoby aktywne zawodowo, jak np. managerowie, specjaliści pracujący w firmach współpracujących z Chinami, bądź z chińskimi firmami, których jest coraz więcej" - wskazała. Jak mówiła, rok 2020 był rekordowy jeśli chodzi o inwestycje chińskie w Polsce, które przekroczyły 1 miliard dolarów. "Naszą misją jest propagowanie zarówno języka, jak i kultury, w tym, co istotne - kultury biznesu. To zrozumiałe, jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że znajomość języka partnera daje niesamowitą przewagę nad potencjalną konkurencją, a dla młodych osób otwiera możliwość studiowania na uczelniach w Państwie Środka" - wyjaśnia prof. Bernat.

Od nowego roku akademickiego Politechnika Opolska uruchamia nowy kierunek, którego program przewiduje m.in. intensywne zajęcia nauki języka chińskiego prowadzone m.in. przez lektora z Politechniki Pekińskiej oraz wykłady z kultury i gospodarki Chin. Dla studentów przewidziano także możliwość wyjazdu na stypendium do Chin, a po zdaniu egzaminu HSK na trzecim poziomie, istnieje możliwość kontynuowania nauki na uczelniach w Państwie Środka.

W ubiegłym tygodniu władze opolskiej uczelni podpisały list intencyjny z Shandong Agriculture and Engineering University w celu uzgodnienia programu podwójnych dyplomów. Po jego sfinalizowaniu studenci z Chin, po określonym w umowie pobycie na Politechnice Opolskiej, otrzymają dyplom dwóch uczelni. Jak informuje Politechnika Opolska, program podwójnych dyplomów przygotowywany jest na kierunku studiów I stopnia Environmental Engineering i zakłada mobilność wykładowców z Polski i chińskich studentów. Ponad jedna trzecia zajęć będzie prowadzona przez wykładowców Wydziału Mechanicznego w Chinach, w trakcie pierwszych trzech lat studiów. Studenci przyjadą do Opola na ostatnie dwa semestry.

PAP - Nauka w Polsce, Marek Szczepanik

masz/ pad/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024