Ministerstwo Edukacji i Nauki

17.05.2022
PL EN
28.06.2021 aktualizacja 28.06.2021

Za kilka lat ma powstać w Gdańsku centrum operacyjne POLSY

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Za kilka lat ma powstać w Gdańsku centrum operacyjne Polskiej Agencji Kosmicznej - zapowiedział w piątek prezes POLSY Grzegorz Wrochna. Kompleks będzie pozyskiwał i wykorzystywał dane z satelitów.

Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej podkreślił, że przemysł kosmiczny to dziś ważna część gospodarki, bez którego nie można sobie wyobrazić dobrze funkcjonującego nowoczesnego państwa.

"Żeby w Polsce tę gałąź rozwijać powstaje Krajowy Program Kosmiczny. Będzie on dotyczył wykorzystania danych satelitarnych z satelitów unijnych, budowy własnych satelitów, ochrony tych własnych satelitów, ale także rozwoju technologii kosmicznych i rakietowych" - mówił na konferencji prasowej w Gdańsku szef POLSY.

Wrochna wyjaśnił, że w tym celu POLSA planuje rozbudowę bazy infrastrukturalnej.

"Chcielibyśmy, żeby tutaj w Gdańsku bądź jego okolicach powstało centrum operacyjne Polskiej Agencji Kosmicznej, które będzie zajmowało się pozyskiwaniem, przetwarzaniem, przechowywaniem danych satelitarnych oraz udostępnianiem ich uczelniom, firmom czy administracji państwowej" - zapowiedział.

Podkreślił, że budowa centrum operacyjnego POLSY ma być finansowana z Krajowego Planu Odbudowy oraz Krajowego Programu Kosmicznego. "I to jest perspektywa do roku 2025 i 2026" - zaznaczył.

Wrochna wyjaśnił, że szacunkowy koszt budowy centrum operacyjnego POLSY może wynieść ok. 20 milionów euro.

Dodał, że za lokalizacją centrum operacyjnego POLSY w Gdańsku przemawia m.in. powód techniczny. "Im bowiem dalej na północ jest antena, tym więcej danych z satelitów może zebrać" - objaśnił.

Inną naturalną przesłanką, aby obiekt zbudować w Gdańsku jest to, że POLSA ma swoją siedzibę w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym.

"Chcemy rozwijać działalność Polskiej Agencji Kosmicznej tutaj na miejscu w Gdańsku. Chcemy, żeby Pomorze było ośrodkiem, gdzie dzięki dostępności kadr i dobrej lokalizacji będzie można tę działalność rozwijać zarówno po stronie przemysłu, jak i po stronie nauki" - powiedział wiceminister rozwoju pracy i technologii Robert Tomanek.

Dodał, że działania te są zakotwiczone w projekcie Polityki Przemysłowej Polski, gdzie sektor lotniczo-kosmiczny wymieniany jest jako jeden z sektorów przyszłościowych oraz w Krajowym Planie Odbudowy, gdzie na rozwój tego obszaru działania przeznaczono 170 milionów euro.

"Liczymy, że te środki ujęte w krajowym planie kosmicznym, nad którym prace rząd zakończy we wrześniu, będą kotwicą, która zapewni wykorzystanie tego potencjału" - stwierdził Tomanek.(PAP)

autor: Robert Pietrzak

rop/ pad/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022