Nauka dla Społeczeństwa

30.09.2022
PL EN
22.06.2021 aktualizacja 22.06.2021

Prof. Marek Krawczyk doktorem honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Prof. Marek Krawczyk, wybitny naukowiec i chirurg, otrzymał we wtorek tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. „Będę starał się być wzorem do naśladowania dla przyszłych pokoleń badaczy i studentów” - zadeklarował podczas uroczystości.

Rektor UJ prof. Jacek Popiel poinformował w trakcie uroczystego posiedzenia Senatu uczelni, że z wnioskiem o nadanie tytułu doktora honoris prof. Markowi Krawczykowi wystąpili profesorowie Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum.

Senat uczelni – wskazał rektor – przyznał najwyższe wyróżnienie uniwersyteckie – w szczególności za stworzenie największego w Polsce i jednego z największych w Europie ośrodka transplantacyjnego wątroby, pionierskie zabiegi w chirurgii wątroby i transplantologii tego narządu, a także wybitne osiągnięcia naukowe, doświadczenie, wiedzę oraz zdolności organizacyjne, które czynią prof. Krawczyka rozpoznawalnym w Polsce i na świecie ambasadorem polskiej chirurgii i transplantologii.

Zwrócono także uwagę na stworzenie krakowskim chirurgom z Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum możliwości szkolenia i współpracy naukowej w zakresie chirurgii i przeszczepiania wątroby.

Prof. Marek Krawczyk dziękując za przyznane wyróżnienie zadeklarował, „że stając się członkiem społeczności akademickiej krakowskiej uczelni będzie zawsze czynił dobro na jej rzecz i działał z myślą, że ta i inne uczelnie są przybytkami czystej nauki, dążącymi do osiągnięcia prawdy”. „Będę starał się być wzorem do naśladowania dla przyszłych pokoleń badaczy i studentów” - zaznaczył doktor h.c.

Prof. dr hab. n. med. Marek Krawczyk, rektor dwóch kadencji Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (2008-2016) jest jedną z najważniejszych postaci polskiej medycyny. To wybitny specjalista w dziedzinie chirurgii ogólnej i onkologicznej oraz transplantologii klinicznej. Wprowadził na polski grunt innowacyjne zabiegi i operacje, m.in. pierwszą laparoskopową cholecystektomię, pierwsze pobranie fragmentu wątroby od ojca dla chorego dziecka i pierwsze przeszczepienie wątroby od dawcy żywego dla biorcy dorosłego.

Jest laureatem wielu nagród i odznaczeń krajowych oraz zagranicznych. Wśród nich jest medal Pro Ecclesia et Pontifice przyznany przez papieża Franciszka (2019), francuski Order Palm Akademickich (2014), Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2016), członkostwo honorowe Towarzystwa Chirurgów Amerykańskich (2019) i wielu innych towarzystw naukowych polskich i zagranicznych. (PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022