Nauka dla Społeczeństwa

23.02.2024
PL EN
26.06.2021 aktualizacja 26.06.2021

Jedna czwarta dorosłych nie chce mieć dzieci i … nadal jest szczęśliwa

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Jedna czwarta dorosłych nie chce mieć dzieci i … nadal jest szczęśliwa. Dorośli, którzy nie chcą mieć dzieci, odczuwają taką samą satysfakcję z życia jak osoby, które są rodzicami - dowiedli psycholodzy z Michigan State University (USA).

O ich ustaleniach informuje najnowsze wydanie pisma „PLOS ONE” (http://dx.doi.org/10.1371/journal.pone.0252528).

Wiele osób głosi, że rodzicielstwo to jedna z największych radości życia. I rzeczywiście może tak być, choć okazuje się, że nie dla każdego: dorośli, którzy nie chcą dzieci, są tak samo szczęśliwi, jak ci, którzy mają potomstwo.

Ponieważ coraz więcej osób przyznaje, że po prostu nie chce mieć dzieci, Jennifer Watling Neal i Zachary Neal - psycholodzy z Michigan State University, postanowili mocniej zgłębić ten temat i sprawdzić, czym różnią się „dzieciaci” od „niedzieciatych”.

„Większość badań, który dotyczyły tej kwestii, nie zadawała pytań niezbędnych do odróżnienia, czy osoby są bezdzietne z wyboru, czy też nie – opowiada Jennifer Watling Neal. - A przecież ludzie niebędący rodzicami mogą jeszcze nimi nie być, ale to planować lub nie chcieć nigdy mieć potomstwa, lub nie móc go mieć z różnych przyczyn: bezpłodności, okoliczności itp. Tymczasem do tej pory wszyscy badacze łączyli ich w jedną kategorię i jako całość zestawiali z rodzicami”.

W ramach badania poproszono 1000 dorosłych o wypełnienie ankiet składających się z 3 pytań. Za ich pomocą chciano zidentyfikować osoby, które nie chcą mieć dzieci, od tych którzy je mają albo nie mają, ale z innych powodów. Następnie określano zadowolenie z życia ankietowanych.

„Po sprawdzeniu cech demograficznych naszych uczestników nie znaleźliśmy żadnych różnic w zadowoleniu z życia i prawie żadnych w cechach osobowości między osobami bezdzietnymi z wyboru, a rodzicami i 'jeszcze nie rodzicami' – wyjaśnia Zachary Neal. - Odkryliśmy również, że osoby bezdzietne były bardziej liberalne niż rodzice, a ludzie, którzy nie należą do grupy ’bezdzietnych z wyboru’ mają dość chłodny stosunek do tych, którzy nigdy nie planują potomstwa”.

Poza odkryciami związanymi z satysfakcją z życia i cechami osobowości, badanie ujawniło jeszcze jedną ciekawą rzecz.

„Bardzo zaskoczyła nas liczba osób, które nie chcą mieć dzieci – mówi Watling Neal. - Odkryliśmy, że ponad jedna czwarta dorosłych mieszkańców Michigan należy do tej grupy, co znacznie przewyższa wcześniejsze szacunki. W poprzednich badaniach wskaźnik ten wynosił zaledwie 2-9 proc. Uważamy, że nasz ulepszony pomiar mógł po prostu skuteczniej wychwycić ludzi, którzy deklarują się jako wieczni-bezdzietni”.

Katarzyna Czechowicz

kap/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024