Kraków/ Innowacyjna operacja mózgu metodą laserowej ablacji w Szpitalu Uniwersyteckim

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Pierwszą w Polsce innowacyjną operację guza mózgu metodą laserowej ablacji pod kontrolą rezonansu magnetycznego wykonał zespół specjalistów ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. O sukcesie operacji placówka poinformowała w piątek.

"Zespół złożony ze specjalistów neurochirurgii z dr. Borysem Kwintą na czele oraz specjalistów radiologii, techników elektroradiologii i fizyków medycznych z Zakładu Diagnostyki Obrazowej pod kierownictwem prof. Tadeusza Popieli wykonał pierwszą w Polsce, innowacyjną operację guza mózgu metodą laserowej ablacji pod kontrolą rezonansu magnetycznego" – przekazał szpital.

Specjaliści z tej placówki przekazali, że taka operacja jest szansą dla pacjentów, którzy z uwagi na umiejscowienie nowotworu lub dodatkowe obciążenia zdrowotne nie uzyskują kwalifikacji do otwartej operacji.

"Innowacyjność tego małoinwazyjnego zabiegu polega na użyciu energii lasera do zniszczenia komórek nowotworowych położonych w głębokich strukturach mózgu, czyli trudno dostępnych chirurgicznie i wiążących się z dużym ryzykiem okołooperacyjnym. Dodatkowo cały proces uszkodzenia guza był kontrolowany za pomocą tzw. mapy termalnej, uzyskiwanej przy pomocy diagnostyki w środowisku rezonansu magnetycznego. Widzieliśmy dokładnie rozchodzenie się energii cieplnej w tkance guza i w mózgu" – wyjaśnił kierownik Oddziału Neurochirurgii i Neurotraumatologii Szpitala Uniwersyteckiego dr Borys Kwinta.

Dobę po wykonaniu operacji jej efekt jest – zdaniem lekarzy – zadowalający. Pacjent czuje się dobrze, jego stan neurologiczny się nie pogorszył. Z pomocą rehabilitantów już dzisiaj udało mu się wstać z łóżka.(PAP)

Autor: Beata Kołodziej

bko/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci: dzięki edukacji i nowym lekom spada śmiertelność z powodu czerniaka w Polsce

  • Fot. Adobe Stock

    Wrocław/ Zastosowano terapię CAR-T u pacjenta z chłoniakiem rozlanym

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera