Ministerstwo Edukacji i Nauki

20.05.2022
PL EN
17.06.2021 aktualizacja 21.06.2021

Automatyczne obserwacje pyłków

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Monitorowanie alergenów powietrznych w kilku krajach europejskich w czasie zbliżonym do rzeczywistego umożliwia program „Autopollen”. Każdy, kto korzysta z prognoz pyłkowych, może sprawdzać codzienne aktualizacje prognoz z przychodzącymi obserwacjami i oceniać ich dokładność.

Przychodzące obserwacje będą natychmiast przetwarzane, żeby dostosować punkt początkowy prognoz dziennych - tak, jak ma to miejsce na przykład w numerycznej prognozie pogody. Prognozy pięciu powszechnych rodzajów pyłków: brzozy, oliwki, trawy, ambrozji i olchy zostaną dostarczone do systemu przy użyciu modelowania komputerowego.

Szczyt pylenia brzozy następuje w kwietniu, pyłków tych należy unikać na południu Europy. Natomiast wyjazd na północ w lipcu może oznaczać problem dla osób uczulonych na pyłki traw, które są w tym czasie w pełnym rozkwicie. Drzewo oliwne jest powszechne w krajach śródziemnomorskich, a jego pyłek jest bardzo rozpowszechniony od maja do czerwca. W Europie prawie nie ma regionów „wolnych od pyłków”, ponieważ zarodniki są transportowane na ogromne odległości. Właśnie dlatego czterodniowe prognozy CAMS mogą być cennym narzędziem dla alergików.

Zautomatyzowany system monitorowania pyłków jest testowany w 20 lokalizacjach w Szwajcarii, Bawarii, Serbii, Chorwacji i Finlandii, z planami rozszerzenia na inne kraje europejskie. Program „Autopollen” prowadzony jest przez Szwajcarską Służbę Meteorologiczną MeteoSwiss. Zautomatyzowane pomiary pyłków to wspólna inicjatywa Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) i Europejskiej Sieci Alergenów Powietrznych (EAN) pod auspicjami Sieci Europejskich Krajowych Służb Meteorologicznych (EUMETNET).

Jak zapewniają przedstawiciele CAMS w informacji prasowej, są to pierwsze publicznie dostępne, rutynowe, automatyczne obserwacje pyłków. Chociaż system jest wciąż na wczesnym etapie, naukowcy przewidują, że znacznie pomoże w ocenie, na ile można ufać prognozom. Zamiast oceniać prognozy na koniec sezonu, witryny wyposażone obecnie w automatyczne obserwacje pyłków umożliwiają przeprowadzanie kontroli krzyżowych w czasie zbliżonym do rzeczywistego.

„Nowa funkcja automatycznego monitorowania pyłków opracowana przez EUMETNET i EAN jest korzystna dla wszystkich użytkowników, którzy mogą sprawdzić, na ile prognozy są prawidłowe. Chociaż obecnie powszechnie weryfikuje się prognozy jakości powietrza w czasie rzeczywistym, jest to naprawdę przełomowe dla pyłków” – ocenia cytowany w komunikacie dyrektor CAMS Vincent-Henri Peuch.

Codzienne prognozy pylenia są dostępne na stronie internetowej: https://www.regional.atmosphere.copernicus.eu/ Aby z nich skorzystać należy otworzyć główne menu zanieczyszczeń i wybrać rodzaj pyłku; ustawienie domyślne to wartości PM10.

Obserwacje pyłków MeteoSwiss w czasie rzeczywistym są dostępne tutaj.

PAP – Nauka w Polsce

kol/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022