Uczelnie i instytucje

Na UW powołano pełnomocnika rektora ds. środowiska i zrównoważonego rozwoju

Źródło: Fotolia
Źródło: Fotolia

Na Uniwersytecie Warszawskim powołano zespół rektorski do spraw ekologii oraz kryzysu klimatycznego, a także pełnomocnika rektora ds. środowiska i zrównoważonego rozwoju. Funkcję tę objął dr Robert Rybski z Wydziału Prawa i Administracji UW.

"Uniwersytet Warszawski jest jedyną szkołą wyższą w Polsce, która utworzyła stanowisko pełnomocnika rektora ds. środowiska i zrównoważonego rozwoju" - podaje uczelnia w prasowym komunikacie.

Rektor UW, prof. Alojzy Nowak, na to stanowisko powołał dra Roberta Rybskiego, adiunkta na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Funkcję tę będzie on pełnił do końca sierpnia 2024 roku. Dr Rybski od 2019 roku jest członkiem Zespołu Badawczego Prawa Ochrony Środowiska i Bioróżnorodności WPiA UW. Pracę po studiach rozpoczął w organizacji ekologicznej ClientEarth, gdzie zajmował się na poziomie krajowym oraz unijnym, problematyką odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz polityką klimatyczną. W działalności badawczej oraz dydaktycznej koncentruje się na wymiarze prawnym odpowiedzialnego wykorzystywania energii, energetyki jądrowej oraz koncepcji zrównoważonego rozwoju.

Jego zadania jako pełnomocnika obejmują trzy podstawowe obszary. Pierwszy z nich polega na doradzaniu zespołowi rektorskiemu do spraw ekologii oraz kryzysu klimatycznego w sprawach dotyczących ochrony środowiska, klimatu oraz zrównoważonego rozwoju. To działanie łączy się również ze wspieraniem w tych obszarach jednostek Uniwersytetu. Pełnomocnik będzie zajmował się zwiększeniem efektywności przepływu informacji pomiędzy jednostkami uniwersyteckimi. Będą one odnosiły się do działań w zakresie ochrony środowiska, klimatu oraz zrównoważonego rozwoju. Trzeci obszar aktywności pełnomocnika opiera się na formułowaniu i prezentowaniu inicjatyw służących zmniejszeniu negatywnego oddziaływania Uniwersytetu na środowisko. Pełnomocnik będzie wspierał osiągnięcie neutralności klimatycznej przez Uniwersytet Warszawski.

Na UW powołano także zespół rektorski do spraw ekologii oraz kryzysu klimatycznego na kadencję 2020-2024. Jego prace będą koncentrowały się na przygotowywaniu dla jednostek organizacyjnych UW stanowisk i rekomendacji dotyczących działań i rozwiązań proekologicznych. Istotne będzie wypracowanie z przedstawicielami: środowiska naukowego, społeczności akademickiej, biznesu, organizacji pozarządowych oraz władz wspólnych rozwiązań na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

Poprzedni zespół doradczy ds. kryzysu klimatyczno-ekologicznego, funkcjonujący pod nazwą „Uniwersytet Warszawski dla klimatu”, zakończył działalność z końcem października 2020 r. Skład nowego zespołu jest dostępny na stronie: https://www.uw.edu.pl/powolanie-zespolu-rektorskiego-ds-ekologii-i-kryzysu-klimatycznego/

Do tej pory na Uniwersytecie Warszawskim podjęto inicjatywy przybliżające społeczności akademickiej tematykę zmian klimatycznych. Były to m.in. kursy online dla studentów, doktorantów oraz wszystkich pracowników uczelni, dla których kwestia klimatu jest ważna. Uczestnicy mieli okazję do zadawania pytań ekspertom i podjęcia dyskusji o przyczynach zachodzących zmian oraz konsekwencjach globalnego ocieplenia. Badacze z UW przygotowali też interdyscyplinarny podręcznik na temat zmiany klimatu - „Klimatyczne ABC…”, który może być pomocą dydaktyczną dla nauczycieli w szkołach średnich oraz na uczelniach. Powstał jako odpowiedź naukowców na potrzebę powszechnej edukacji o kryzysie klimatyczno-ekologicznym.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera