Nauka dla Społeczeństwa

22.09.2023
PL EN
21.05.2021 aktualizacja 21.05.2021

OPI PIB i Akademia Leona Koźmińskiego opracują narzędzia do detekcji fake newsów

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Inteligentne narzędzia detekcji fake newsów i weryfikacji źródeł informacji opracują wspólnie naukowcy z Akademii Leona Koźmińskiego (ALK) w Warszawie oraz z Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego (OPI PIB). To jeden z elementów umowy, którą podpisały obie instytucje.

W ostatnich latach coraz większym problem staje się brak rzetelności informacji opublikowanych w internecie. Ponieważ skala tego negatywnego zjawiska jest duża, trwają poszukiwania skutecznego sposobu, który ułatwi weryfikację wiadomości opublikowanych w sieci.

Inteligentne narzędzia detekcji fake newsów, w ramach podpisanej umowy, wspólnie opracują naukowcy z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie oraz z Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego. Wniosek o jego dofinansowanie został już złożony w ramach konkursu INFOSTRATEG, który ogłosiło Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Ten innowacyjny projekt zakłada zbudowanie zbioru uczącego się oraz bazy faktów, obejmującej przede wszystkim dziedziny w największym stopniu dotknięte fake newsami. Są nimi przede wszystkim ochrona zdrowia, polityka oraz finanse i gospodarka. Bazy te pozwolą na przeprowadzenie nie tylko analizy stylometrycznej newsów, ale także umożliwią weryfikację faktograficzną wiadomości i analizę wiarygodności ich źródła. Otrzymane w taki sposób dane posłużą do stworzenia specjalnego algorytmu. Umożliwi on klasyfikację informacji z różnych modeli opartych o uczenie maszynowe. Takie rozwiązanie pozwoli w sposób zautomatyzowany weryfikować fake newsy opublikowane w sieci w języku polskim.

"Oczekiwane wyniki projektu badawczego będą innowacją na skalę co najmniej europejską. Umożliwią one wdrożenie pierwszego w Polsce narzędzia, które pozwala w sposób kompleksowy i całkowicie zautomatyzowany wykrywać fake newsy. Rozwiązanie to może przynieść ogromne korzyści społeczno-gospodarcze poprzez zmniejszenie wpływu negatywnych skutków nieprawdziwych informacji na społeczeństwo, procesy inwestycyjne oraz działalność instytucji strzegących bezpieczeństwa w sieci" - ocenia w komunikacie OPI PIB.

Współpraca ALK i OPI PIB ma wspierać postęp technologiczny, innowacje oraz rozwój badawczy obu jednostek. Inicjatywa obejmuje m.in. wymianę wiedzy, wspólne publikacje naukowe, staże studenckie i badania doktorantów oraz przede wszystkim opracowanie i realizację innowacyjnych projektów badawczych. Pierwszym z nich jest właśnie narzędzie detekcji fake newsów.

"Podpisanie umowy między ALK a OPI PIB to szansa na współpracę na rzecz wzmacniania infrastruktury innowacyjności w Polsce. Studenci programu +AI and Management+ będą mieli okazję realizować projekty w obszarze Business Intelligence, uczenia maszynowego oraz inżynierii danych w czołowej instytucji badawczej w Polsce" – powiedziała prof. Aleksandra Przegalińska-Skierkowska, prorektor ALK, cytowana w prasowym komunikacie.

Dr inż. Jarosław Protasiewicz, dyrektor OPI PIB zaznacza z kolei, że dzięki podpisaniu umowy z ALK Ośrodek może realizować projekty badawcze, które będą miały zastosowanie przede wszystkim w biznesie. "Uczelnia ta cieszy się dużą renomą i uznaniem. Jej absolwenci bez problemów odnajdują się na rynku pracy, co pokazują m.in. dane zawarte w Ogólnopolskim Systemie Monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów Szkół Wyższych (ELA), który jest administrowany przez OPI PIB. Połączenie know-how naszych jednostek z pewnością przyczyni się do opracowania innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które efektywnie będą wspierać nie tylko polskie firmy" – mówi Protasiewicz. (PAP)

ekr/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023