Nauka dla Społeczeństwa

28.11.2023
PL EN
20.05.2021 aktualizacja 20.05.2021

Polskie uczelnie i Imperial College London będą wspólnie komunikować naukę

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Cztery polskie uczelnie rozpoczęły współpracę z Imperial College London w zakresie komunikacji naukowej. List intencyjny w tej sprawie - oprócz brytyjskiej uczelni - podpisali przedstawiciele Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Politechniki Warszawskiej.

Celem inicjatywy jest budowanie mostów między nauką, badaczami, opinią publiczną, decydentami, aby kształtować politykę i postawy społeczne w obszarach związanych np. ze zmianami klimatu czy pandemią.

W jej ramach pięć uczelni - Imperial College London, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Gdański Uniwersytet Medyczny i Politechnika Warszawska - podejmie wspólne, rozmaite inicjatywy związane z komunikacją naukową. Działania te mają "wyjść" poza uczelniane jednostki, ale objąć też m.in. media i jednostki z tzw. otoczenia zewnętrznego uczelni.

"Nie chodzi o to, aby wymyślić coś w nadziei, że ludzie uznają to za przydatne. Chodzi raczej o pewnego rodzaju zaangażowanie, aby pomóc społeczeństwu zrozumieć, czym się zajmujemy, a nawet, abyśmy usłyszeli, co jest potrzebne z ich punktu widzenia. Tan dialog jest kluczowy i pojmowana w ten sposób komunikacja naukowa nigdy nie była ważniejsza niż dziś - powiedział prof. Ian Walmsley, rektor Imperial College London podczas wirtualnego spotkania z okazji inauguracji współpracy. - Ważne jest również, aby nie był to głos pojedynczy, ale różnorodny i odzwierciedlał różne poglądy z całego świata. Dlatego ta współpraca jest dla nas ważna, zwłaszcza, że staramy się utrzymywać i wzmacniać nasze powiązania z Europą" - zaznaczył.

Polskie uczelnie wybrano pod kątem różnorodności tematycznej i regionalnej. Wszystkie zostały wyróżnione w konkursie MNiSW „Excellence Initiative” (Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza).

W ramach współpracy powstanie m.in. specjalny podcast, w którym cyklicznie poruszane będą różne aspekty związane komunikacją naukową i promocją nauki. Będzie on też źródłem informacji o badaniach naukowych, obejmujących też zagadnienia humanistyczne i społeczne, prowadzonych na pięciu uczelniach, sygnatariuszach porozumienia. Strona będzie dwujęzyczna.

Pierwszym tematem serii podcastów będzie „niepewność w nauce”. Rozmowy poprowadzi Urszula Kaczorowska - dziennikarka, m.in. serwisu Nauka w Polsce - PAP. Dodatkowo studenci brytyjscy będą przygotowywali swoje rozmowy. "Docelowo chcemy regularnie organizować spotkania profesorów, studentów, absolwentów i rozmawiać o tych doświadczeniach. Naukowcy chętni do rozmów już się zgłosili (...). Mamy też w planach włączyć w tę inicjatywę artystów, dla których tematy naszych spotkań na żywo będą inspiracją do wyrażenia przez sztukę tego, z czym +twarda nauka+ sobie jeszcze nie radzi – czyli ART&SCIENCE" - mówi Urszula Kaczorowska.

Kolejną formą współpracy będą warsztaty z komunikacji naukowej, które mogą być prowadzone zarówno jako oddzielne inicjatywy, jak też mogą być włączone do działających już programów uczelnianych tego typu. Porozumienie ma też być okazją do wymiany doświadczeń z zakresu komunikacji naukowej i umożliwić współpracę w tym zakresie poprzez programy szkoleniowe, wymianę naukowców, studentów i pracowników akademickich.

W przedsięwzięcie będą mogli włączać się kolejni partnerzy z przemysłu, fundacji i innych instytucji, które chciałyby wspierać działalność związaną z komunikacją naukową. Porozumienie podpisano na dwa lata, z możliwością jego przedłużenia.

Imperial College London od 30 lat posiada w swojej ofercie studia magisterskie „science communication”. Podstawowymi przedmiotami są: historia nauki, socjologia nauki i filozofia nauki. Uzupełniają je zajęcia praktyczne – warsztat radiowy i produkcja filmów dokumentalnych. Osobne zajęcia dotyczą specyfiki pracy w muzeum. Absolwenci „science communication” znajdują pracę w dziennikarstwie, organizacjach poświęconych nauce, muzeach, agencjach kreatywnych ale także przy produkcji gier komputerowych.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych absolwentów Imperial College Science Communication jest twórca filmowy Christopher Riley – autor „In the Shadow of the Moon” oraz „The Girl who talked to Dolphins”.

Uczelnia od wielu lat zajmuje najwyższe miejsca w rankingach uczelni europejskich jak i światowych. W 2019 roku był to ósmy najlepszy uniwersytet świata w rankingu QS Top Universities. Zazwyczaj plasuje się w pierwszej trójce najlepszych uniwersytetów Wielkiej Brytanii i Europy.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023