Nauka dla Społeczeństwa

24.03.2023
PL EN
19.05.2021 aktualizacja 19.05.2021

Studenci Politechniki Białostockiej zaprojektują ogród dla pacjentów szpitala psychiatrycznego

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ogród, który będzie służył wypoczynkowi a także terapii pacjentów szpitala psychiatrycznego w Chroszczy, zaprojektują studenci Politechniki Białostockiej. Będzie on zajmował powierzchnię 1,5 tys. metrów kw.

We wtorek władze uczelni i szpitala podpisały porozumienie w tej sprawie.

Jak mówiła dyrektor szpitala psychiatrycznego w Choroszczy Ewa Zgiet, w grudniu ubiegłego roku szpital zakończył kilkuletnią inwestycję, w ramach której oddano do użytku kilka oddziałów: dwa ogólnopsychiatryczne i leczenia nerwic i zaburzeń osobowości. "W tym czasie postanowiliśmy za budynkiem zagospodarować teren do odpoczynku dla naszych pacjentów. Nie tylko do odpoczynku, ale również do terapii, która jest nieodłącznym elementem leczenia w placówkach psychiatrycznych" - wyjaśniła pomysł powstania ogrodu.

Zastępca dyrektora do spraw zarządzania i obsługi technicznej szpitala Bogdan Minkiewicz powiedział, że szpital położony jest w otoczeniu pięknego krajobrazu, sąsiaduje z terenem parku przy pałacyku Branickich (letniej rezydencji) w Chroszczy. "Chcielibyśmy, żeby nasze tereny, które otaczają budynki, w których znajdują się pacjenci, były też piękne, zielone i nawiązywały do tradycji tego terenu przy pałacyku. Toteż ta inicjatywa to też więcej zieleni, na którą oczekują nasi pacjenci, nasi podopieczni (...)" - mówił.

"Człowiek jest tak skonstruowany przez setki tysięcy lat, że bez przyrody nie może się obejść. Szczególnie to zdrowie psychiczne, a zarazem fizyczne wymaga obcowania z przyrodą" - powiedział dziekan wydziału budownictwa i nauk o środowisku, którego studenci będą projektować ogród, prof. Michał Bołtryk.

Ogród zaprojektują studenci kierunku architektura krajobrazu. Do aranżacji mają teren o powierzchni 1,5 tys. metrów kw., który znajduje się między budynkami.

Studentka architektury krajobrazu, która bierze udział w projekcie Aleksandra Jankowska mówiła, że największym wyzwaniem jest dostosowanie ogrodu do potrzeb wszystkich użytkowników: pacjentów, medyków i gości, bo - jak podkreśliła - jedni przyjdą tu pospacerować w ciszy, inni, by spotkać się z rodziną. "Naszym celem jest stworzenie takiego obiektu, żeby to wszystko się ze sobą połączyło, żeby nie kolidowało, a to co zrobimy, było atrakcyjne dla oka i ducha" - dodała.

Szpital psychiatryczny w Choroszczy w ubiegłym roku obchodził 90-lecie istnienia. Jest - jak podkreśla dyrekcja - drugim co wielkości w kraju, ma 17 oddziałów, 840 łóżek. Znajduje się na terenie po dawnej fabryce włókienniczej Moesów w Choroszczy.(PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023