Ministerstwo Edukacji i Nauki

16.05.2022
PL EN
19.05.2021 aktualizacja 24.05.2021

Przy PAN powstała etnologiczna komisja studiów afrykańskich

Fot. PAP. EPA NIC BOTHMA 	25.05.2016 Fot. PAP. EPA NIC BOTHMA 25.05.2016

Prowadzeniem działalności popularyzatorskiej i opiniotwórczej dotyczącej Afryki będzie zajmować się powołana właśnie przy Komitecie Nauk Etnologicznych PAN komisja studiów afrykańskich. Zrzesza ona polskich afrykanistów – etnologów, antropologów i etnografów.

Przewodniczącym tego gremium został etnolog z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach dr hab. prof. UŚ Maciej Kurcz.

Poza tym w skład komisji wchodzą: dr hab. prof. UJ Anna Niedźwiedź (zastępczyni), dr hab. prof. UP Joanna Bar (sekretarz), prof. dr hab. Maciej Ząbek z UW, ks. prof. dr hab. Jacek Pawlik, dr hab. prof. UMK Anna Nadolska-Styczyńska, prof. dr hab. Ryszard Vorbrich z UAM oraz dr hab. prof. USz Jacek Łapott.

„W środowisku etnologicznym działa obecnie spore grono wspaniałych afrykanistów; co ważne, są to osoby prowadzące badania terenowe w Afryce – nie tylko studia +nad Afryką+. Są wśród nas zarówno nestorzy polskiej afrykanistyki, jak i ci, którzy w nauce stawiają pierwsze kroki. Dobrze, aby w narastającym dyskursie o Afryce głos etnologów był bardziej słyszalny, a także żebyśmy mogli się zintegrować i zorientować w swoich zainteresowaniach oraz działalności w ramach antropologii kulturowej/etnologii i nauk im pokrewnych” – powiedział PAP prof. Kurcz.

Dodał, że z reguły każdy badacz ma „swoją Afrykę” lub „swoje Afryki” i czasem nie bardzo przejmuje się tym, co dzieje się wokół czy obok niego. „Dlatego też zdecydowałem się powołać grupę, która będzie reprezentatywna i geograficznie, i problemowo” – wyjaśnił.

Jak powiedział prof. Kurcz, komisja ma być ciałem eksperckim, „gotowym służyć radą i opinią w wszelkiego rodzaju sprawach dotyczących Afryki”. Odbiorcami mają być m.in. naukowcy, politycy, przedsiębiorcy, inwestorzy, ale i osoby po prostu zainteresowane tą tematyką.

„Mam tu również na uwadze kwestię +wytwarzania+ wiedzy o Afryce, a dokładniej tego, co pisze i mówi się o tym kontynencie w polskiej szkole. Sprawa jest poważna, gdyż z jednej strony zwiększa się zainteresowanie Afryką i to na bardzo różnych polach, ale z drugiej ogólny poziom wiedzy pozostaje na bardzo niskim poziomie, co skutkuje utrzymaniem się w najlepsze w naszym kraju krzywdzących stereotypów czy uogólnień na temat Afryki. Antropologia na świecie pełni rolę i +wartowni+, i +wartownika+ zarazem, jeśli chodzi o wiedzę o afrykańskim kontynencie. To zasługa badań etnograficznych – specyficznej metody naszej dyscypliny" – ocenił.

Ponadto badacze planują otwarte wykłady i seminaria (obecnie w formie webinariów), a także wydanie monografii problemowej na koniec aktualnej kadencji. Chcą też być aktywni w mediach społecznościowych.

PAP – Nauka w Polsce

akp/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022