Nauka dla Społeczeństwa

17.04.2024
PL EN
17.05.2021 aktualizacja 17.05.2021

Politechnika Opolska chce przekształcić swój "Lipsk" w obiekt samowystarczalny energetycznie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Politechnika Opolska chce kompleksowo przebudować swój budynek przy ulicy Sosnkowskiego w Opolu. Planowany koszt modernizacji budynku typu "Lipsk", pochodzącego z lat 80-tych w nowoczesny, samowystarczalny energetycznie obiekt, to 40 mln złotych.

Według założeń władz uczelni, w najbliższych latach kompleksowej modernizacji ma ulec jeden z najstarszych budynków Politechniki Opolskiej. Pochodząca z lat 80-tych ubiegłego wieku konstrukcja ma przekształcić się w obiekt samowystarczalny energetycznie.

Obecnie w budynku typu "Lipsk" mieści się Wydział Inżynierii Produkcji i Logistyki. Jak informuje rektor PO, prof. Marcin Lorenc, projekt przebudowy jest już gotowy.

"Z budynku zostanie tylko konstrukcja. Projekt zakłada energetyczną samowystarczalność budynku. Jest tak przygotowany, aby wykorzystywać energię słoneczną i tą energią, konwertowaną na energię elektryczną, napędzać pompy ciepła, które będą dostarczały ciepło w zimie, bądź poprzez urządzenia klimatyzacyjne, chłodziły latem" - wyjaśnił rektor.

Plan zakłada także zmiany otoczenia wokół samego budynku, nasadzenia drzew i krzewów oraz powstanie parkingów, na których zadaszeniach zostaną zamontowane panele fotowoltaiczne, które również będą dostarczały energię do budynku. Szacowany koszt inwestycji to 40 mln zł.

Przebudowa budynku przy Sosnkowskiego jest częścią procesu modernizacji bazy lokalowej uczelni. W jego ramach obecnie prowadzony jest remont akademika przy ulicy Mikołajczyka w Opolu, który posiada 171 pokoi dwuosobowych i 2 jednoosobowe - ze wspólnymi pomieszczeniami sanitarnymi i kuchniami na piętrach budynku.

Do połowy grudnia 2021 roku akademik zostanie przebudowany na system modułowy. W każdym z modułów obejmującym dwa pokoje będzie węzeł sanitarny oraz kuchnia. Na parterze budynku będą trzy pokoje dla osób niepełnosprawnych, cztery pokoje małżeńskie oraz po dwa pokoje jednoosobowe i dwuosobowe (wszystkie z węzłem sanitarnym). Na każdej z czterech kondygnacji będzie znajdować się 14 modułów, z czego siedem modułów z dwoma pokojami jednoosobowymi oraz siedem modułów z pokojem dwuosobowym i jednoosobowym.

Dodatkowo, na każdym piętrze będzie pralnia, pokój do cichej nauki, natomiast na parterze izolatka.

Koszt przebudowy i modernizacji akademika to 8,5 miliona złotych. Środki na ten cel uczelnia otrzymała z Ministerstwa Edukacji i Nauki. (PAP)

autor: Marek Szczepanik

masz/ mrr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024