Uczelnie i instytucje

Politechnika Śląska z nowoczesnym laboratorium chemicznym

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Politechnika Śląska w Gliwicach uruchomiła we wtorek nowe, stworzone kosztem 2 mln zł Laboratorium Katalizy Przemysłowej. Inwestycja ułatwi projektowanie nowoczesnych, ekologicznych technologii do zastosowań w przemyśle.

Sfinansowano ją z dotacji rektora Politechniki Śląskiej, w ramach programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza oraz w ramach realizacji strategii rozwoju Politechniki Śląskiej na lata 2016-2024. Rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk podkreślił, że inwestycja wpisuje się w określone w Politechnice Śląskiej priorytetowe obszary badawcze.

"Laboratorium Katalizy Przemysłowej wspiera obszar +Materiały przyszłości+, ale równie dobrze wpisuje się w obszar szósty, czyli +Ochrona klimatu i środowiska, nowoczesna energetyka+, ponieważ oba obszary dotyczą technologii, które są powiązane z gospodarką obiegu zamkniętego. Są to materiały, które mają wspierać niskoodpadowe procesy technologiczne" – powiedział prof. Mężyk.

Nowe laboratorium chemiczne Politechniki Śląskiej należy do najnowocześniejszych tego rodzaju pracowni. "Realizujemy tutaj z sukcesem strategię zrównoważonego rozwoju, który dobrze wpisuje się w ochronę środowiska, klimatu, a zarazem naszego zdrowia. Celem naszych badań jest opracowanie innowacyjnych materiałów o właściwościach katalitycznych, które stosowane są dla rozwoju czystych technologii chemicznych" – wyjaśniła dyrektor Kolegium Studiów Politechniki Śląskiej prof. Anna Chrobok.

Laboratorium Katalizy Przemysłowej posłuży do projektowania nowoczesnych ekologicznych technologii do zastosowań w przemyśle. Pracujący w nim badacze zajmują się m.in. takimi problemami, jak wykorzystanie biomasy i materiałów pochodzenia roślinnego do magazynowania energii oraz technologiami wytwarzania inteligentnych materiałów do zastosowań medycznych, m.in. rusztowań do tkanek, ekoimplantów, nici chirurgicznych, czy leków samouwalnialnych.

Jest to już kolejne nowoczesna pracownia badawcza, którą w bieżącym roku uruchomiła Politechnika Śląska. Wcześniej otwarto m.in. pracownie badawcze na Wydziale Transportu i Inżynierii Lotniczej Politechniki Śląskiej, które zostały sfinansowane z dotacji prezydenta Katowic, a łączny koszt katowickich inwestycji w 2021 r. wyniósł 4,5 mln zł. 

PAP - Nauka w Polsce, Anna Gumułka

lun/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    440 mln zł z Funduszy Europejskich na fotoniczne układy scalone

  • Fot. Adobe Stock

    PIIT: prawo o AI powinno regulować kwestie bezpieczeństwa i być przyjazne innowacjom

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera