Rośliny, które są wyższe i atrakcyjniejsze, są też częściej badane przez botaników - sugeruje opublikowana przez pismo “Nature Plants” analiza badań przeprowadzonych w ciągu ostatnich 45 lat.
Martino Adamo z Uniwersytetu w Turynie (Włochy) i jego współpracownicy przeanalizowali 280 prac naukowych opublikowanych w latach 1975-2020, w których wymieniono jeden lub więcej spośród 113 gatunków małych kwitnących roślin typowych dla południowo-zachodnich Alp.
Korzystając z modelu statystycznego autorzy odkryli, że jednym z czynników wyjaśniających zainteresowania badawcze botaników był fizyczny wygląd rośliny - kolor i wielkość kwiatów, wysokość łodyg. Mniej istotne okazały się znaczenie ekologiczne, rzadkość i liczebność.
Najwięcej uwagi poświęcono roślinom o niebieskich kwiatach, takim jak goryczka Gentiana ligustica. Rośliny o białych i czerwonych kwiatach były również znacznie częściej badane niż rośliny o brązowych i zielonych kwiatach, które najmniej wyróżniają się z otoczenia. „Patrząc na nasz model, rośliny wyższe od średniej wysokości w ich środowisku również będą częściej badane” - mówi Adamo. On i jego zespół sugerują, że wyższe rośliny mogły być badane częściej, ponieważ są bardziej dostępne dla naukowców - na przykład nie musieliby schylać się do ziemi, żeby obejrzeć liście rośliny.
Zdaniem autorów może to powodować błąd w badaniach botanicznych, ponieważ naukowcy z większym prawdopodobieństwem badają jeden rodzaj roślin niż inny.
Adamo i jego zespół mają nadzieję wykorzystać swoje odkrycia do poprawy działań ochronnych dotyczących niektórych roślin. Chcą sprawdzić, czy podobny wzorzec badań jest widoczny w innych ekosystemach na całym świecie. (PAP)
Autor: Paweł Wernicki
pmw/ ekr/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.