Blisko 10 proc. wyleczonych z Covid-19 - niezdolnych do pracy w ciągu 3 miesięcy

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Prawie 10 proc. ozdrowieńców, którzy przebyli Covid-19, jeszcze przez trzy miesiące nie jest zdolnych do pracy z powodu powikłań wywołanych przez tę chorobę - wynika z badania przeprowadzonego przez zespół naukowców z Hiszpanii.

Naukowcy z Katolickiego Uniwersytetu w Murcji (UCAM) przeanalizowali statystyki hiszpańskiego zakładu ubezpieczeń społecznych pod kątem długości czasu przebywania na zwolnieniu lekarskim i objawów uniemożliwiających ozdrowieńcom powrót do pracy.

Badanie przeprowadzono na próbie ponad miliona osób, które zostały wyleczone z Covid-19 w 2020 r. Autorzy analiz wskazali, że prawie 100 tys. ozdrowieńców potrzebuje co najmniej kwartału, aby móc powrócić do wykonywania zadań zawodowych.

Ze studium opublikowanego przez UCAM na specjalistycznym portalu "Prevencionar" wynika, że ponad 85 proc. uwzględnionych w badaniu ozdrowieńców nie wymagało zwolnienia lekarskiego dłuższego, niż 3 tygodnie po przebyciu Covid-19.

Badacze z Murcji wskazali, że wśród osób, które przez ponad 3 miesiące od przebycia Covid-19 są niezdolne do pracy, znajdują się zarówno pacjenci leczeni na oddziałach intensywnej terapii, jak również ci, którzy nie wymagali hospitalizacji.

Wśród najczęściej deklarowanych przez ozdrowieńców symptomów choroby były duszności, kaszel, a także poczucie zmęczenia.

Hiszpańscy badacze wyliczyli, że w gronie osób chorujących na Covid-19 i pozostających na zwolnieniu lekarskim najczęściej zdarzali się przedstawiciele personelu służby zdrowia (niemal 11 proc.), a także pracownicy małych sklepów (8,7 proc.).

Z szacunków Hiszpańskiego Towarzystwa Lekarzy Pierwszego Kontaktu (SEMG) wynika, że średnia wieku osób zainfekowanych SARS-CoV-2 wynosi 43 lata. Wśród zakażonych przeważają kobiety, a przeciętna długość występowania objawów Covid-19 wynosi 185 dni.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera