USA/ Pfizer wnioskuje o zatwierdzenie szczepionki przeciw Covid-19 dla osób w wieku 12-15 lat

EPA/CHRISTOPHE ARCHAMBAULT 06.01.2021
EPA/CHRISTOPHE ARCHAMBAULT 06.01.2021

Amerykański koncern Pfizer Inc. i jego niemiecki partner BioNTech złożyły w piątek w USA wniosek o rozszerzenie zezwolenia na stosowanie ich szczepionki przeciw Covid-19 na młodzież w wieku 12-15 lat.

Planują też skierować tę prośbę "w najbliższych dniach do innych organów regulacyjnych na całym świecie" - podały obie firmy w oświadczeniu.

Wniosek, złożony u amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA), opiera się na danych z badań klinicznych III fazy w tej grupie wiekowej, które wykazały "100 proc. skuteczności" w zapobieganiu Covid-19 - podkreślono.

Pod koniec marca obydwie firmy opublikowały wyniki swoich testów przeprowadzonych na 2260 nastolatkach w USA, wykazujące "silną reakcję immunologiczną" po podaniu szczepionki.

Szczepionka była również „dobrze tolerowana, a skutki uboczne były na ogół zgodne ze skutkami obserwowanymi" u osób w wieku od 16 do 25 lat - dodały w piątek Pfizer i BioNTech.

Szczepionka ta jest obecnie dopuszczona dla osób w wieku 16 lat i starszych. Dzieci są mniej narażone na ciężki przebieg choroby, więc ich szczepienie nie było dotychczas uznawane za priorytet.

Eksperci twierdzą, że dzieci stanowią dużą część populacji i dlatego będą również musiały zostać zaszczepione, by ograniczyć przenoszenie się Covid-19. (PAP)

jo/ akl/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: zwiększenie aktywności fizycznej w jakimkolwiek wieku może wydłużać życie

  • Fot. Adobe Stock

    W trzecią rocznicę pracy, Webb zbadał Mgławicę Kocia Łapa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera