Nauka dla Społeczeństwa

30.11.2023
PL EN
18.03.2021 aktualizacja 18.03.2021

Podlaskie/ Rusza kolejna edycja Białostockiego Uniwersytetu Dziecięcego, tym razem online

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

40 uczniów szkół podstawowych będzie uczestniczyło w zajęciach Białostockiego Uniwersytetu Dziecięcego, który ruszy w sobotę - poinformowano w środę na konferencji prasowej na Politechnice Białostockiej. W tym roku, ze względu na pandemię, zajęcia będą odbywać się w formie online.

Białostocki Uniwersytet Dziecięcy będzie w tym roku miał swoją 12. edycję. To inicjatywa największej w regionie uczelni technicznej Politechniki Białostockiej (PB). Odbędzie się w pilotażowej formule spotkań online.

"To akcja, którą prowadzimy od lat, która cieszy się niezmiernym powodzeniem" - mówiła w środę na konferencji prasowej rektor PB prof. Marta Kosior-Kazberuk. Dodała, że uczelnia proponuje wiele form kształcenia, a zgodnie z ideą systemu kształcenia "life long learning", rozpoczyna od najmłodszych.

Kosior-Kazberuk powiedziała, że Białostocki Uniwersytet Dziecięcy ma przede wszystkim inspirować i rozwijać zainteresowania techniczne oraz do nauk ścisłych. Wyraziła nadzieję, że w przyszłości ci młodzi ludzie, chcąc kontynuować kształcenie, wybiorą Politechnikę Białostocką.

Rektor powiedziała, że w poprzednich edycjach walorem projektu było to, iż zajęcia odbywały się na uczelni. "W tej edycji będzie niestety inaczej. Panujące warunki, pandemia, zmuszają nas do zorganizowania tych zajęć w formie zdalnej" - mówiła Kosior-Kazberuk.

Tegoroczna zdalna edycja, jest edycją pilotażową - powiedział prorektor ds. studenckich PB i koordynator dziecięcego uniwersytetu prof. Jarosław Szusta. Dodał, że w poprzednich edycjach brali udział uczniowie z różnych miast w regionie, ale ze względu na pandemię samorządy zrezygnowały z dowozu ich na uczelnię, stąd - jak wyjaśnił - pomysł na edycję online, w której wezmą udział uczniowie białostockich szkół.

Zajęcia w formie zdalnej prowadzone będą od soboty, zaplanowano je do czerwca. Szusta zapowiedział, że wśród tematów zajęć będzie m.in. programowanie, budowanie samolotów zdalnie sterowanych czy odkrywanie różnego rodzaju mikroskopów. W tym roku uczestnicy wezmą udział w wirtualnej wycieczce do Chin, a podczas zajęć zorganizowanych wspólnie z białostocką Galerią im. Sleńdzińskich poznają tajemnice malarstwa.

Projekt wsparł w tym roku finansowo samorząd województwa oraz miasto Białystok.

Jak mówił wiceprezydent Białegostoku Rafał Rudnicki, miasto już po raz czwarty wspiera tę inicjatywę, Według niego jest to "świetna" promocja nauki i uczelni, którą w przyszłości mogą wybrać młodzi ludzie, a tym samym związać się też z Białymstokiem.

Białostocki Uniwersytet Dziecięcy w ostatnich latach działał jako Podlaski Uniwersytet Dziecięcy. Finansowo i organizacyjnie wspierało go kilka samorządów z regionu, a uczestniczyło w nim kilkuset uczniów w całego województwa.

PAP - Nauka w Polsce, Sylwia Wieczeryńska

swi/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023