Nauka dla Społeczeństwa

22.03.2023
PL EN
24.02.2021 aktualizacja 24.02.2021

NCN otwiera czwarty konkurs na Centra Doskonałości Naukowej Dioscuri

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Doświadczeni naukowcy mogą zgłaszać się do udziału w konkursie na Centra Doskonałości Naukowej Dioscuri. Jego czwartą edycję ogłosiło Narodowe Centrum Nauki (NCN) wraz z Towarzystwem Maxa Plancka. Planowane jest utworzenie do trzech Centrów Dioscuri.

Laureatem konkursu na Centrum Dioscuri może zostać wybitny uczony lub wybitna uczona, którzy mają kompetencje do utworzenia i prowadzenia renomowanej i rozpoznawalnej międzynarodowo grupy badawczej. Centrum Dioscuri otrzyma środki w wysokości 300 tys. euro rocznie przez pierwsze pięć lat działalności oraz kolejne pięć lat pozytywnej ewaluacji - informuje NCN w opublikowanym w środę komunikacie.

Centrum Dioscuri może być utworzone w polskim uniwersytecie lub innej polskiej jednostce badawczej, określonej w konkursie, która ma możliwości wsparcia Centrum poprzez odpowiednie zaplecze, aparaturę naukową, dodatkowe środki finansowe i długofalową perspektywę dla lidera Centrum. Działalności Centrum Dioscuri ponadto towarzyszyć będzie niemiecki partner naukowy i międzynarodowy Naukowy Komitet Doradczy.

Program Dioscuri ma na celu wzmocnienie regionu Europy Centralnej i Wschodniej w obszarze doskonałości naukowej, a Polska jest pierwszym krajem, w którym Centra Dioscuri powstają sukcesywnie od kilku lat. Do tej pory swoją działalność rozpoczęło już pięć Centrów. Program będzie w przyszłości rozszerzany również na inne wybrane kraje tego regionu.

Tworzenie Centrów Doskonałości Naukowej Dioscuri możliwe jest dzięki zrównoważonym wkładom finansowym po stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki w Polsce oraz Federalnego Ministerstwa Edukacji i Badań w Niemczech.

Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do 15 czerwca 2021 r.

Szczegóły czwartego konkursu na Centra Dioscuri można znaleźć pod adresem: https://ncn.gov.pl/dioscuri/dioscuri4/call-announcement (PAP)

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023