MRPiT: prof. Grzegorz Wrochna nowym prezesem Polskiej Agencji Kosmicznej

Prof. Grzegorz Wrochna. PAP/Rafał Guz 03.07.2013
Prof. Grzegorz Wrochna. PAP/Rafał Guz 03.07.2013

Wicepremier Jarosław Gowin wręczył nominację na stanowisko prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej prof. Grzegorzowi Wrochnie - poinformowało w czwartek ministerstwo rozwoju pracy i technologii. Nowy szef PAK jest profesorem nauk fizycznych.

"Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin wręczył dziś prof. dr hab. Grzegorzowi Wrochnie nominację na stanowisko prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej" - czytamy w komunikacie MRPiT.

"Moje dotychczasowe doświadczenia zawodowe dobrze przygotowały mnie do pełnienia tej funkcji" - powiedział, cytowany w komunikacie, prof. Grzegorz Wrochna. Dodał, że objęcie kierownictwa PAK to "możliwość zrobienia czegoś pożytecznego i ważnego dla Polski".

Nowy prezes Polskiej Agencji Kosmicznej jest profesorem nauk fizycznych. W latach 1986-1991 pracował na Wydziale Fizyki UW, współpracował z ośrodkami naukowymi DESY w Hamburg i CERN w Genewie - wskazał resort.

Dodano, że od 1999 r. pracował w Instytucie Problemów Jądrowych. Był też inicjatorem utworzenia Narodowego Centrum Badań Jądrowych w 2011 r. i jego dyrektorem do 2015 r. Utworzył w nim m.in. Zakład Astrofizyki Cząstek. Był współtwórcą i przewodniczącym Polskiej Sieci Astrofizyki Cząstek. Reprezentował Polskę w komitetach programowych EURATOM, komitetach Nuclear Energy Agency OECD, Radzie Nadzorczej unijnego Joint Research Centre. W latach 2019-2020 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, gdzie nadzorował m.in. współpracę z Komisją Europejską i ESA.

Polska Agencja Kosmiczna POLSA powstała na mocy ustawy z 26 września 2014 r. Zadaniem Agencji jest wspieranie polskiego przemysłu kosmicznego poprzez łączenie świata biznesu i nauki. Pomaga też rodzimym przedsiębiorcom w pozyskiwaniu funduszy z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Priorytetowym zadaniem PAK jest "dbałość o bezpieczeństwo państwa i jego obywateli oraz zwiększenie polskiego potencjału obronnego poprzez wykorzystanie systemów satelitarnych" - zaznaczono. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ je/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 02.12.2024. Minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk (P), grafik Andrzej Pągowski (L), astronauta projektowy Europejskiej Agencji Kosmicznej dr Sławosz Uznański (2P) i prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Grzegorz Wrochna (2L) na konferencji prasowej w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, 2 bm. Podczas spotkania ogłoszono nazwę i patch pierwszej polskiej Misji Technologiczno-Naukowej na Międzynarodową Stację Kosmiczną. PAP/Albert Zawada

    Pierwsza polska misja na ISS nosi nazwę Ignis

  • Fot. Adobe Stock

    Szansa dla dzieci na spotkanie z polskim astronautą i kosmiczne warsztaty

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera