Podmorska wieczna zmarzlina zawiera miliardy ton metanu

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Około 60 mld ton metanu zawartych jest w wiecznej zmarzlinie pod dnem mórz – informują naukowcy na łamach „Environmental Research Letters”.

Zamarznięta ziemia pod dnem mórz zawiera 60 mld ton metanu i 560 mld ton węgla organicznego. Gdyby zawarte w niej gazy cieplarniane zaczęły się intensywniej uwalniać, znacznie przyspieszyłoby to tempo zmian klimatu – piszą naukowcy z międzynarodowego zespołu.

Aby lepiej zobrazować ilość węgla organicznego uwięzionego w podmorskiej zmarzlinie, naukowcy przypominają, że od początku rewolucji przemysłowej uwolniliśmy do atmosfery 500 mld ton węgla.

Zdaniem naukowców w tej chwili nie ma poważnego zagrożenia ekologicznego związanego z uwalnianiem się gazów cieplarnianych z podmorskiej wiecznej zmarzliny. Badacze uspokajają, że na razie nie jest ona „tykającą bombą” ekologiczną.

Zespół szacuje, że obecnie z podmorskiej wiecznej zmarzliny uwalnia się rocznie do atmosfery ok. 140 mln ton dwutlenku węgla i 5,3 mln ton metanu. Jest to niewielki ułamek emisji rocznych wytwarzanych przez człowieka. Odpowiada to mniej więcej rocznemu udziałowi Hiszpanii w emisjach.

Więcej: https://share-ng.sandia.gov/news/resources/news_releases/permafrost-study/ (PAP)

krx/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera