Żyrafy w towarzystwie żyją dłużej

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Dorosłe samice żyrafy, które spędzają czas w większych grupach z innymi samicami, żyją dłużej niż osobniki samotne – piszą naukowcy na łamach „Proceeding of the Royal Society B”.

Żyrafy w stanie dzikim żyją dłużej, gdy trzymają się grupy. Ten efekt, który zaobserwowano u samic w Tanzanii, okazał się ważniejszym czynnikiem wpływającym na ich długość życia, niż środowisko czy obecność człowieka.

Badania prowadzone były przez zespół pod kierunkiem Moniki Bond z Uniwersytetu w Zurychu (Szwajcaria), która od pięciu lat bada w Tanzanii żyrafy żyjące w stanie dzikim.

Stada żyraf przegrupowują się w ciągu dnia, ale dorosłe samice utrzymują długotrwałe relacje. Dla przetrwania są one ważniejsze nawet od dostępności pożywienia czy bliskości siedzib ludzkich.

Głównymi czynnikami wpływającymi na śmiertelność żyraf, oprócz kłusownictwa, są choroby, stres i niedożywienie. Relacje w grupie wspomagają zaś skuteczność zdobywania pożywienia, obronę przed drapieżnikami czy osłabiają stres.

Jak piszą naukowcy, samice łączą się w stada o optymalnej wielkości z punktu widzenia dostępności pożywienia. Potrafią wymieniać się wskazówkami, gdzie można zdobyć najlepsze pożywienie. Razem mogą bronić się przed natrętnymi samcami czy pomagać sobie wzajemnie w opiece nad młodymi.

Badania prowadzone były na szeroką skalę. Obszar poddany obserwacji obejmował ponad tysiąc km2 z wieloma rozsianymi na nim stadami. W każdym z nich naliczyć można 60-90 dorosłych samic.

Więcej: www.media.uzh.ch/en/Press-Releases/2021/Giraffes.html (PAP)

krx/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Od ćwiczenia mięśni rosną neurony

  • Fot. Adobe Stock

    Włochy/ Ślady ekosystemu sprzed 280 milionów lat znaleziono w Alpach Bergamskich

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera