Nauka dla Społeczeństwa

24.03.2023
PL EN
08.02.2021 aktualizacja 08.02.2021

Kielce/ Cyfrowe dyplomy na Politechnice Świętokrzyskiej dzięki blockchain

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Politechnika Świętokrzyska podpisała w piątek umowę ze spółką Billon Digital Services na świadczenie usługi cyfrowych dyplomów. Kielecka uczelnia, jako pierwsza w Polsce, będzie wykorzystywać do zarządzania dokumentami technologię blockchain – poinformowały władze PŚk.

"Współpraca z branżą IT jest bardzo ważnym elementem rozwoju Politechniki Świętokrzyskiej. Przedsięwzięcie realizowane z Billon umożliwi publikację dyplomów ukończenia studiów naszych studentów z wykorzystaniem cyfrowej technologii blockchain. Obecna pandemia spowodowała dynamiczny wzrost zainteresowania rozwiązaniami informatycznymi, a obieg dokumentów w postaci cyfrowej już w niedalekiej przyszłości stanie się powszechnym standardem" - powiedział profesor Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej.

Na mocy umowy Billon udostępni Politechnice Świętokrzyskiej rozwiązanie do publikacji cyfrowych dyplomów w rozproszonej i zabezpieczonej kryptograficznie bazie danych blockchain. Po jego wdrożeniu każdy absolwent uczelni otrzyma oprócz papierowego dyplomu link do jego cyfrowej kopii zapisanej na blockchainie oraz unikalny kod pozwalający na jej odczytanie.

"Technologia blockchain rozwiązuje problem uczelni, studentów i potencjalnych pracodawców, zapobiegając oszustwom związanym z fałszowaniem dyplomów i stopni naukowych. Przechowywanie danych w całości w rozproszonym rejestrze zapewnia ich integralność i autentyczność, ograniczając koszty zapewnienia im bezpieczeństwa do minimum" - zaznaczył Andrzej Horoszczak, założyciel Billona i prezes zarządu Billon Digital Services.

Rozwiązanie Billon ma oferować bezpieczeństwo i wygodę korzystania z cyfrowych dokumentów zarówno dla uczelni, absolwentów, jak i wszystkich osób zainteresowanych ich autentycznością. Administracja uczelni będzie mogła w ciągu kilku sekund zapisać plik PDF w postaci danych rozproszonych na blockchainie. Studenci będą mogli pobrać plik w dowolnym czasie i miejscu na swój komputer lub urządzenie mobilne i przesłać go potencjalnemu pracodawcy. Ten z kolei będzie w stanie szybko zweryfikować autentyczność dyplomu na stronie politechniki, potwierdzając kompetencje jego posiadacza.

W Polsce do firm i instytucji, które stosują blockchain Billona do przechowywania i publikowania dokumentów, należą już Biuro Informacji Kredytowej, Tauron, Syneriz oraz Polska Sekcja IEEE. 

PAP - Nauka w Polsce, Wiktor Dziarmaga

wdz/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023