Przebytej chorobie nowotworowej często towarzyszą czynniki ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

U osób ponad połowy (56,4 proc.) mieszkańców USA, którzy przeżyli chorobę nowotworową występuje inne schorzenie sprzyjające ciężkiemu przebiegowi COVID-19. To niemal o 40 proc. więcej niż w całej populacji - informuje "The Journal of the National Cancer Institute”.

Nowotwory i inne choroby współistniejące, w tym przewlekła obturacyjna choroba płuc, choroby serca, cukrzyca, przewlekła choroba nerek i otyłość, są związane ze zwiększonym ryzykiem ciężkiego przebiegu COVID-19. Dr Xuesong Han z American Cancer Society i jego współpracownicy wykorzystali dane z National Health Interview Survey (NHIS) z lat 2016-2018 w celu zbadania częstości występowania podstawowych schorzeń związanych z ciężkim przebiegiem COVID-19 u dorosłych chorych na raka w USA.

Większość osób, które przeżyły chorobę nowotworową zgłosiło więcej niż jeden stan związany z ciężkim przebiegiem COVID-19, a prawie jedna czwarta - więcej niż dwa stany. Problemy te występowały częściej u osób, które przeżyły raka nerki, wątroby i macicy.

Starszy wiek wiązał się z wyższą częstością występowania chorób współistniejących wśród osób, które przeżyły raka i dorosłych bez historii raka. Jednak nawet w najmłodszej grupie wiekowej (od 18 do 44 lat) prawie połowa osób, które przeżyły raka (47,6 proc.), miała co najmniej jeden dodatkowy stan związany z ciężką chorobą COVID-19.

Oprócz wzrostu częstości występowania wraz z wiekiem, schorzenia częściej występowały wśród mężczyzn (59,9 proc.), osób gorzej wykształconych - bez wykształcenia średniego (68 proc.), osób rasy czarnej (67,2 proc.), osób o niskich dochodach (71,7 proc.) i mieszkających na południu kraju (59,2 proc.).

„Wyniki badań podkreślają potrzebę ochrony osób, które przeżyły chorobę nowotworową przed transmisją COVID-19 i priorytetowego traktowania osób, które przeżyły raka przy przydzielaniu szczepionek” - powiedział dr Han. (PAP)

Autor. Paweł Wernicki

pmw/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera