Nauka dla Społeczeństwa

18.08.2022
PL EN
05.02.2021 aktualizacja 05.02.2021

Rozmowa w maseczkach trudniejsza, ale ludzie dostosowują sposób wypowiedzi

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W zwykłej rozmowie maseczki na twarzy mogą utrudniać komunikację. Nowe badanie wskazuje jednak, że ludzie umieją dostosować swoją wypowiedź tak, aby można ich było dobrze zrozumieć.

Naukowcy z University of California, Davis poprosili grupę osób o nagranie zdań (raz z założonymi maseczkami, a raz bez nich) wypowiadanych w trzech różnych stylach - jako neutralną rozmowę, z pozytywnym nastawieniem emocjonalnym oraz szczególnie wyraźnie.

Nagrane sentencje, po dodaniu do nich rozpraszających dźwięków (np. odgłosów supermarketu) odsłuchiwała potem inna grupa osób. Ochotnicy mieli za zadanie zapisać ostatni wyraz odsłuchiwanego zdania.

Okazało się, że wpływ maseczek na zrozumiałość przekazu zależy od rodzaju wypowiedzi. Zdania wypowiadane w pozytywnym tonie były mniej zrozumiałe, gdy wypowiadano je w maskach. W przypadku neutralnej mowy, maseczka nie miała dużego znaczenia.

Jeden wynik zaskoczył jednak badaczy.

„Co niezwykłe, kiedy uczestników poproszono o mówienie w wyraźny sposób, jeśli nosili maseczki, ich mowa była nawet bardziej zrozumiała niż, kiedy nie mieli założonych maseczek” - donosi dr Michelle Cohn, główna autorka pracy opublikowanej na łamach pisma „Cognition”.

„Wyniki tego badania pokazały, że noszenie materiałowej maseczki na twarzy nie wpływa na mowę w różnych stylach w jednorodny sposób. Mówiące osoby dynamicznie oceniają trudności słuchającego i odpowiednio dostosowują swój 'wyraźny' styl mowy” - wyjaśnia badaczka.

Eksperyment pokazał więc, że w przypadku naturalnego porozumiewania się, może dochodzić do pewnych kłopotów, ale przy odrobinie wysiłku można uzyskać wyraźną komunikację.

„Wskazuje on też na adaptacyjną naturę ludzkiej mowy i pomaga zrozumieć, dlaczego jest tak dobrym sposobem komunikacji nawet w sytuacjach, w których słuchanie jest utrudnione” - podkreśla dr Cohn.

Więcej informacji na stronach:

https://www.ucdavis.edu/news/speaking-and-listening-seem-more-difficult-masked-world-people-are-adapting

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0010027720303899?via%3Dihub (PAP)

mat/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022