Nauka dla Społeczeństwa

05.10.2022
PL EN
02.02.2021 aktualizacja 02.02.2021

Badania: mężczyźni łatwiej ulegają zauroczeniu, kobiety są bardziej ostrożne

Mężczyźni łatwiej ulegają zauroczeniu i częściej się zakochują pod wpływem wyglądu partnerki, kobiety zwykle są ostrożniejsze, muszą lepiej poznać partnera - wynika z międzynarodowych badań.

Amerykańscy socjologowie dr Pepper Schwartz i dr James Witte przeprowadzili wszechstronne badania pokazujące życie współczesne par. Objęto nimi ponad 70 tys. osób z takich krajów jak USA, Francja, Włochy, Wielka Brytania, a także z państw Azji Południowej. Wyniki opublikowano w książce „Czy to normalne? Seks, związki i statystyka”, która ukazała się również w Polsce. Jej pomysłodawczynią i współautorką jest bizenswomen Chrisanna Northrup, która – jak przyznaje - sama przeszła kryzys małżeński.

Z badań tych wynika, że można się zakochać od pierwszego wejrzenia i wcale nie są to tak rzadkie przypadki. Do trafienia strzałą Amora przyznało się aż 48 proc. mężczyzn. Rzadziej natomiast zdarza się to kobietom. Do miłości od pierwszego wejrzenia przyznało się 28 proc. kobiet.

Podobnie wypadły wcześniejsze badania. Specjaliści tłumaczą to tym, że mężczyźni są bardziej namiętni, jeśli chodzi o początek znajomości. Istotną rolę odgrywa wygląd partnerki, pod jego wpływem może się pojawić silne pożądanie. „Kobiety – stwierdzają autorzy książki – zazwyczaj są ostrożniejsze, a przede wszystkim muszą lepiej poznać charakter partnera i jego +historię+, zanim rozwinie się u nich głębsze uczucie”.

Pierwsze wrażenie wcale nie musi być ulotne. Dotyczy to mężczyzn jak i kobiet. Z opublikowanych w książce badań wynika, że pary, które zakochują się od pierwszego wejrzenia, częściej odczuwają zadowolenie z życia seksualnego nawet w późniejszej fazie życia. Nawet po upływie kilkudziesięciu lat. To zasługa utrzymującego się przez długi czas pociągu seksualnego. 

Nie ma jednak jednej reguły. Również osoby, które są bardziej rozważne, a uczucie rozwija się u nich dłużej, są szczęśliwe w związkach. Ważna jest atrakcyjność partnera, choć ona też nie gwarantuje udanego pożycia, w każdym razie nie tylko ona. Spośród osób, które przyznały, że ich związek nie jest szczęśliwy, aż 57 proc. stwierdziło, że ich partner jest dla nich nadal bardzo atrakcyjny. 

Wśród tych, którzy nie są zadowoleni ze swego życia seksualnego, 55 proc. kobiet i mężczyzn odczuwa pociąg do swych partnerów. Jednak - jak pokazują badania - można też być szczęśliwym nie mając udanego życia seksualnego ani atrakcyjnego partnera. Dla 20 proc. ankietowanych deklarujących, że są szczęśliwi w związku, partnerzy nie są już atrakcyjni. 

Im dłużej trwa związek, tym częściej słabnie atrakcyjność partnera. Potwierdzają to wszystkie badania. Po 6 latach spada ona średnio o 20 proc. tak wśród kobiet jak i mężczyzn. Dla udanego związku ważne są jednak inne zalety, takie jak wspólne zainteresowania, podobne poglądy i temperament. Liczą się jednak nie tylko podobieństwa. Partnerzy o różnych osobowościach też tworzą udany związek, może to być jedynie trudniejsze. Nawet różnica w poglądach na temat wiary nie musi być przeszkodą. Zdecydowana większość (80 proc.) badanych oświadczyło, że ta kwestia nie rzutuje negatywnie. 

Tylko jedna trzecia wszystkich respondentów podziela poglądy społeczne i polityczne swych partnerów. 59 proc. stwierdziło, że sprzeczne poglądy nie stanowią problemu w ich związku. Zaledwie 9 proc. przyznało, że tego rodzaju różnice są powodem silnych napięć. Aż dwie trzecie par tworzą osoby, które nie zgadzają się w kwestiach politycznych, a dla 10 proc. jest to źródłem poważnych napięć.

Nawet kłótnie i pokrzykiwania mogą być mylące. „Takie osoby uważamy za nieszczęśliwe dopóki nie odkryjemy, że taki po prostu mają styl odnoszenia się do siebie i że z jakichś względów taki styl im odpowiada” – zwracają uwagę autorzy książki „Czy to normalne? Seks, związki i statystyka”. 

Co jest zatem najważniejsze dla udanego związku? Przede wszystkim umiejętność komunikowania się, nawet jeśli czasami przebiega to burzliwie. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn, obie płcie stawiają to na pierwszym miejscu. Dla mężczyzn porozumiewanie się jest ważniejsze nawet niż seks. Na drugim miejscu - dla obu płci - jest czułość. Jedynie dla mężczyzn trzecią ważną kwestią jest seks. Kobiety bardziej od seksu cenią sobie – stabilność finansową. Co ciekawe o pieniądze nie kłócą się osoby mało lub średnio zamożne. Ta kwestia jest poważnym problemem głównie wśród ludzi zamożnych. (PAP)

Autor: Zbigniew Wojtasiński

zbw/ ekr/ 


 

Zapisz się na newsletter
Copyright © Fundacja PAP 2022