Nauka dla Społeczeństwa

17.04.2024
PL EN
01.02.2021 aktualizacja 01.02.2021

System kamer 3D o wyjątkowych parametrach trafił do Politechniki Opolskiej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Politechnika Opolska za 700 tys. złotych kupiła system kamer 3D o wysokiej rozdzielczości przeznaczony do pomiarów w skali naturalnej i laboratoryjnej. Według pracowników PO, to pierwszy sprzęt tej klasy na polskich uczelniach.

Jak powiedziała Anna Kułynycz z biura prasowego uczelni, nowoczesny system kamer 3D o wysokiej rozdzielczości trafił do Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej. Według dr inż. Mariusza Czabaka z Katedry Fizyki Materiałów WBiA, nowy sprzęt znajdzie wykorzystanie m.in. przy badaniach przemysłowych, do oceny bezpieczeństwa, jakości, nośności elementów budowlanych.

"To całkowicie zmienia realia pracy w laboratorium. Do tej pory każdy pomiar odkształceń wymagał przyklejenia tensometru lub zamocowania ekstensometru. Teraz od razu możemy zbadać całą konstrukcję w sposób wizyjny. Zakres możliwości pomiarowych w przypadku naszego wydziału jest dość duży. To sprzęt, który umożliwia nam zarówno pracę na małych elementach typu próbka betonu czy na drobnym elemencie stalowym, ale równie dobrze możemy badać elementy w skali naturalnej, czyli np. belki żelbetowe, stalowe, drewniane; ściany czy też znacznie bardziej skomplikowane układy" - powiedział Czabak.

"Przy pomocy sprzętu mierzymy takie parametry jak przemieszczenia, odkształcenia w dowolnym punkcie tego typu konstrukcji jak i podejmujemy próby analizy drgań takiego elementu, ponieważ sprzęt umożliwia rejestrację obrazu z częstotliwością 2 tysięcy klatek na sekundę. To dość imponujący wynik. Praktycznie tego typu sprzęt w tej klasie mamy jako jedyni w Polsce, poza polskim dystrybutorem oczywiście" - dodał.

W ocenie prof. Grzegorza Królczyka, prorektora ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej, nowoczesny sprzęt znajdzie wykorzystanie zarówno w badaniach na rzecz gospodarki, jak i przy opracowaniach naukowych, premiowanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

"Politechnika cały czas się rozwija. Nie jesteśmy w stanie osiągnąć rozwoju naukowego bez inwestycji, bez najnowszej aparatury na poziomie światowym. Mamy w planie zainwestowanie ponad 20 milionów złotych na sprzęt. Dzięki temu nie tylko zwiększymy poziom naszych badań naukowych, ale także poszerzymy ofertę skierowaną do przemysłu" – podkreślił prof. Królczyk. 

PAP - Nauka w Polsce, Marek Szczepanik

masz/ mmu/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024