Nauka dla Społeczeństwa

09.08.2022
PL EN
21.01.2021 aktualizacja 21.01.2021

Minister Czarnek o popularyzatorach: państwa działalność pozwala na poznawanie nauki, na edukowanie

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. PAP/Paweł Supernak 14.01.2021 Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. PAP/Paweł Supernak 14.01.2021

Dzięki działalności Popularyzatorów Nauki jesteśmy w stanie tłumaczyć zawiłe procesy, wyjaśniać skomplikowane badania, czy po prostu edukować - podkreślił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Wyniki konkursu Popularyzator Nauki ogłoszono w czwartek.

„Popularyzacja nauki to sfera, którą w szczególny sposób powinniśmy wyróżniać. Dzięki działalności Popularyzatorów Nauki jesteśmy w stanie tłumaczyć zawiłe procesy, wyjaśniać skomplikowane badania, czy po prostu edukować. Serdecznie gratuluję wyróżnionym" – podkreślił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

"Państwa działalność pozwala na poznawanie nauki od strony praktycznej, ciekawej – takiej, która daje szansę na jej promowanie, w szczególności wśród młodych ludzi. Dziękuję za Państwa zaangażowanie i wysiłek. Dzięki temu wielu młodych, którzy zastanawiają się nad wyborem swojej ścieżki zawodowej, decyduje się na związanie swojej kariery z nauką. Życzę energii, wytrwałości i powodzenia w realizacji kolejnych ambitnych przedsięwzięć, o których z pewnością znów usłyszymy” - dodał szef resortu edukacji i nauki.

Przemysław Czarnek odniósł się w ten sposób do działalności osób i instytucji, nagrodzonych oraz wyróżnionych w 16. edycji konkursu Popularyzator Nauki. Wyniki konkursu, organizowanego przez serwis Nauka w Polsce - PAP przy wsparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki, ogłoszono w czwartek.

W tegorocznej, 16. edycji nagrodę główną otrzymał dr Jerzy Jarosz, profesor Uniwersytetu Śląskiego. Laureat od 1983 r. prowadzi wykłady z pokazami eksperymentów „Osobliwości Świata Fizyki”. Jest organizatorem festiwali nauki i konferencji o tym, jak dobrze uczyć, oraz przewodniczącym Ogólnopolskiego Klubu Demonstratorów Fizyki.

W kategorii Naukowiec laureatką została dr Joanna Stojer-Polańska z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu i Uniwersytetu SWPS w Katowicach. Jej działania popularyzatorskie dotyczą badań kryminalistycznych oraz pracy zwierząt ze śladami kryminalistycznymi. Laureatka jest autorką książek, warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W kategorii Animator (jest to kategoria dla osób bez doktoratu) tytuł Popularyzatora Nauki otrzymał Dawid Masło, który popularyzuje nauki o przyrodzie. Prowadzi zajęcia terenowe, nagrywa filmy edukacyjne, bierze udział w audycjach radiowych, pisze felietony.

W kategorii Zespół nagroda trafia do Śląskiego Festiwalu Nauki w Katowicach. Kapituła konkursu pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera oceniła, że stanowi on bardzo udane połączenie festiwalu nauki i pikniku naukowego. Nagrodę w kategorii Instytucja otrzymało gdańskie Hevelianum. Instytucja działa już 12 lat. To centrum nauki łączy edukację i rekreację, a także popularyzację nauk przyrodniczych, a wystawy znajdują się w zabytkowych, zrewitalizowanych obiektach militarnych.

Redakcja "Filozofuj!" doceniona została nagrodą w kategorii Media. "Filozofuj!" to nie tylko ilustrowany dwumiesięcznik popularyzujący wiedzę z zakresu filozofii, ale także serwis internetowy czy kluby dyskusyjne.

Kapituła konkursu przyznała też dwa wyróżnienia. Jedno z nich otrzymał dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Naukowiec od lat zajmuje się popularyzacją badań głównie z zakresu biologii medycznej i środowiskowej. Prowadzi blog "Przez Żołądek do Zdrowia", pisze artykuły dla "Polityki", a w czasie pandemii COVID-19 przybliża w mediach najnowszą wiedzę naukową dotyczącą SARS-COV-2.

Drugie wyróżnienie trafiło do Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis we Wrocławiu. Jego goście mogą poznać teorie związane z naturą wody, jej początkami na Ziemi, tajemnice głębin, a także wodną inżynierię, czy rolę wody w religiach i filozofiach.

Konkurs organizowany jest od 16 lat. Jego celem jest uhonorowanie osób, zespołów i podmiotów, które popularyzują naukę wśród Polaków, najlepiej przybliżają wyniki badań naukowych, pomagają innym poznać i lepiej zrozumieć świat. Do tegorocznej 16. edycji konkursu Popularyzator Nauki nadeszło ok. 100 zgłoszeń. Wnioski oceniała 14-osobowa Kapituła Konkursu, złożona m.in. doświadczonych popularyzatorów, laureatów i osób wyróżnionych we wcześniejszych edycjach konkursu Popularyzator Nauki. 

PAP - Nauka w Polsce, Anna Ślązak

lt/ zan/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022