Nauka dla Społeczeństwa

14.08.2022
PL EN
14.01.2021 aktualizacja 14.01.2021

W Chinach powstała największa kwantowa sieć komunikacyjna

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Aż 4600 km mierzy kwantowa chińska sieć komunikacyjna. Obejmuje ona zarówno łącza światłowodowe, jak i satelitarne. Informacje biegnące przez kwantowe łącza uznaje się za niemożliwe do przechwycenia.

Naukowcy z Uniwersytetu Nauki i Technologii Chin, na łamach pisma Nature opisali rekordowo rozległą sieć, opartą na technologii kwantowej dystrybucji klucza (QDT - Quantum Key Distribution). To technologia, która umożliwia całkowitą ochronę przed przechwytywaniem informacji.

Obie komunikujące się z sobą strony przekazują w niej sobie klucz służący do szyfrowania i odczytu wiadomości, który zapisany jest w stanach kwantowych cząstek, np. fotonów. Stany kwantowe mają to do siebie, że próba ich odczytania zawsze je zmienia. Jeśli więc ktoś przechwyci klucz, komunikujące się strony natychmiast się o tym dowiedzą.

Chiny stworzyły właśnie sieć tego typu, która łączy ponad 700 punktów (https://www.youtube.com/watch?v=b7pFmQ0ndDE). Wykorzystuje do tego celu dwa łącza satelitarne i ponad 2 tys. km światłowodów.

Sieć, w której każdy użytkownik może komunikować się z dowolnym innym użytkownikiem, obejmuje w sumie dystans 4,600 km.

Więcej informacji na stronie:

https://www.nature.com/articles/s41586-020-03093-8

mat/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022