Nauka dla Społeczeństwa

18.08.2022
PL EN
18.12.2020 aktualizacja 18.12.2020

Tania metoda testowania maseczek

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Wystarczy dyfuzor zapachowy i plastikowa torba, aby nawet w warunkach domowych sprawdzić, czy skuteczna wielowarstwowa maseczka jest dobrze dopasowana do twarzy - informuje pismo “Disaster Medicine and Public Health Preparedness”.

Od wybuchu pandemii COVID-19 w związku z ogromnym zapotrzebowaniem brakuje komercyjnego sprzętu i materiałów do testowania maseczek, co zmusiło wiele instytucji opieki zdrowotnej do rezygnacji z regularnej oceny skuteczności zabezpieczenia ich pracowników.

Naukowcy z University of Cambridge przetestowali różne urządzenia i materiały, aby stworzyć nową, niedrogą i niezawodną metodę oceny dopasowania zapewniających teoretycznie najskuteczniejszą ochronę przed zakażeniem (siebie lub innych) maseczek typu N95, KN95 czy FFP2.

Jak się okazało, powszechnie dostępne dyfuzory zapachowe i bardzo duże torby do zamrażania, mogą być wykorzystane do wykonania zestawu testowego, którego działanie jest porównywalne z rozwiązaniami komercyjnymi.

Podczas gdy zestawy komercyjne zwykle kosztują kilkaset funtów, ten skonfigurowany przez specjalistów z Cambridge może być wykonany za mniej niż 35 funtów. Oprócz potencjalnych korzyści dla branży medycznej, taki niedrogi zestaw może być używany przez każdego, kto chce przetestować dopasowanie maski w domu.

Autorzy zastrzegają jednak, że ich konfiguracja nadaje się tylko do oceny dopasowanie maseczek o wysokiej zdolności filtracji, takich jak N95, FFP3, KN95 lub FFP2. Tej metody nie można stosować do sprawdzania dopasowania masek chirurgicznych lub z tkaniny, ponieważ zazwyczaj nie zapewniają one dopasowania ani filtracji niezbędnej do zaliczenia testu dopasowania.

Wielowarstwowe maseczki zapewniają noszącemu wysoki poziom ochrony, ale tylko wtedy, gdy są dobrze dopasowane, bez przerw między maseczką a twarzą. Wcześniejsze badania wykazały, że nawet jeśli materiał maseczki jest bardzo skuteczny w filtrowaniu drobnych cząstek, jej skuteczność jest ograniczana przez niedoskonałe uszczelnienie.

Większość placówek opieki zdrowotnej stosuje jakościowe metody testowania dopasowania, szybsze i tańsze niż metody ilościowe. Jakościowy test dopasowania wymaga trzech kluczowych elementów: roztworu testowego, dyfuzora do rozpylania roztworu i osłony testowej.

Aby przeprowadzić typowy test dopasowania, użytkownik zakłada kaptur na głowę podczas noszenia maski, a roztwór jest rozpylany do wnętrza kaptura w postaci drobnej mgiełki. Roztwór jest zwykle słodki lub gorzki. Dopasowanie maski ocenia się na podstawie tego, jak dobrze użytkownik może wyczuć smak roztworu, kiwając głową lub mówiąc. Jeśli maska pasuje do użytkownika, nie będzie on w stanie posmakować roztworu.

Podczas pandemii zapotrzebowanie na materiały do testów ogromnie wzrosło, podczas gdy trudności z produkcją i dostawą ograniczyły podaż.

Szukając skutecznej metody rozpylania roztworu testowego, naukowcy przetestowali rozpylacz aromatu, nawilżacz, wytwornicę mgiełki i butelkę z rozpylaczem. Szukając zamiennika osłony, wypróbowali plastikową torbę, kaptur do testów, przezroczysty pojemnik do przechowywania i brak osłony. Testerzy najpierw poddawali się ilościowym testom dopasowania. Test ilościowy mierzy liczbę cząstek wewnątrz i na zewnątrz maski i jest bardzo dokładny, ale także czasochłonny i kosztowny.

Używając maski N95 firmy 3M i maski KN95 chińskiego producenta, testerzy ocenili następnie alternatywne urządzenia i obudowy. Roztwór sacharyny sodowej - sztucznego słodzika - był rozpylany w aerozolu przez 60 sekund za każdym razem, a testerów pytano, czy mogą posmakować słodzika, czy nie. Następnie test powtórzono z testerem, powodując celowe niedopasowanie poprzez umieszczenie czubka palca między maską a twarzą.

Okazało się, że połączenie dyfuzora aromatu i dużej plastikowej torby zapewniło najdokładniejszą i najbardziej czułą konfigurację, z wynikami porównywalnymi z dopracowanymi rozwiązaniami komercyjnymi.

„Nasz domowy zamiennik wymaga dalszych testów bezpieczeństwa i skuteczności: w szczególności użycie plastikowej torby do zagęszczania oparów pozostaje kwestią bezpieczeństwa” - powiedziała główna autorka, Eugenia O'Kelly. „Jednak byliśmy szczęśliwi, że znaleźliśmy niedrogą konfigurację do oceny dopasowania masek w połączeniu z domowym rozwiązaniem do testowania dopasowania. Biorąc pod uwagę znaczenie masek w spowalnianiu rozprzestrzeniania się COVID-19 i innych wirusów przenoszonych drogą powietrzną, ważne jest, aby dobrze pasowały, zwłaszcza w placówkach opieki zdrowotnej. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022