Zbadano, jak COVID wpływa na oczy

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Ból oczu to najważniejszy objaw COVID-19, jeśli chodzi o narząd wzroku - wynika z badania Anglia Ruskin University. 83 proc. chorych zaczęło odczuwać okulistyczne objawy w czasie dwóch tygodni od pojawienia się innych symptomów COVID-19.

Naukowcy z Anglia Ruskin University (ARU) poprosili osoby z diagnozą COVID-19 o wypełnienie ankiety na temat doświadczanych symptomów i tego, jak odnoszą się one do czasu sprzed infekcji.

Wyniki pokazały, że u chorych znacznie częściej pojawiał się ból oczu. Skarżyło się na niego 16 proc. pacjentów, podczas gdy wśród zdrowych - tylko 5 proc. osób.

Choć aż 18 proc. osób z COVID-19 cierpiało na światłowstręt, to wzrost liczby przypadków w porównaniu do stanu sprzed choroby był niewielki.

Jednocześnie badanie pokazało, że 83 proc. chorych zaczęło odczuwać okulistyczne objawy w czasie dwóch tygodni od pojawienia się innych symptomów COVID-19. U 80 proc. osób doświadczających kłopotów z oczami, zaburzenia te trwały krócej niż dwa tygodnie.

Wśród tych symptomów z kolei najczęściej pojawiało się zmęczenie dotykające 90 proc. respondentów, gorączka, na którą cierpiało 76 proc. chorych oraz suchy kaszel dotykający 66 proc. z nich.

Badania opisano na łamach „BMJ Open Ophthalmology”.

Więcej informacji na stronach:

https://aru.ac.uk/news/research-reveals-how-covid-19-affects-the-eyes

https://bmjophth.bmj.com/content/5/1/e000632 (PAP)

mat/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Tajkonauci z misji Shenzhou-19 wrócili na Ziemię z jednodniowym opóźnieniem

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: w niektórych nowotworach immunoterapia może zastąpić operację i chemioterapię

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera