Nauka dla Społeczeństwa

07.08.2022
PL EN
08.12.2020 aktualizacja 08.12.2020

Paweł Gora - o komputerach kwantowych i nie tylko

Źródło: Paweł Gora Źródło: Paweł Gora

Różnorodnymi sposobami, w kraju i za granicą popularyzuje coraz szybciej rozwijające się dziedziny, jakimi są informatyka kwantowa i sztuczna inteligencja. Upowszechnia także wiedzę na temat matematyki, fizyki i ich zastosowania w medycynie oraz transporcie, czyli np. w walce z korkami na drogach. Doktorant informatyki swój przekaz, jak mówi, kieruje do każdego.

Paweł Gora jest jednym z finalistów tegorocznej edycji konkursu Popularyzator Nauki, w kategorii Animator.

Za swoje największe osiągnięcie uważa popularyzację informatyki kwantowej. Organizuje w Warszawie cykl spotkań „Warsaw Quantum Computing Group” i „Warsaw.ai” poświęcone, odpowiednio tej dziedzinie oraz sztucznej inteligencji. W takich spotkaniach biorą udział dziesiątki osób, a wykłady są rejestrowane i publikowane m.in. na kanałach na YouTube (https://www.youtube.com/channel/UCNhlC9IFH5friXl2VUymELA oraz https://www.youtube.com/channel/UCoQAyPU5KQEpMOMDUN0j3IQ).

Paweł Gora prowadzi również strony i grupy dotyczące sztucznej inteligencji i informatyki kwantowej w mediach społecznościowych, przede wszystkim na Facebooku i Twitterze. Do założonej przez niego facebookowej grupy „Quantum AI” (https://www.facebook.com/groups/quantumai) zapisało się już ponad 2700 osób z całego świata, a grupa Warsaw Quantum Computing Group (https://www.facebook.com/groups/warsaw.quantum) liczy już ponad tysiąc członków.

W maju 2019 współorganizował pierwsze w Warszawie i jedne z pierwszych w Polsce warsztaty z programowania komputerów kwantowych. Dzięki nim studenci i młodzież licealna mieli okazję poznać podstawy tej nowatorskiej dziedziny. Obecnie należy do zarządu międzynarodowej inicjatywy QWorld (http://qworld.lu.lv), w ramach której przygotowywane są materiały edukacyjne oraz podobne warsztaty w wielu krajach.

Informatyka kwantowa i sztuczna inteligencja to jednak nie wszystkie tematy, którymi Paweł Gora się zajmuje. Popularyzuje także matematykę, fizykę i informatykę oraz tematy mniej znane, ale bardzo ważne - zastosowania tych dziedzin, przede wszystkim w transporcie i medycynie. Występuje m.in. na konferencjach i wydarzeniach, których celem jest informowanie społeczeństwa o osiągnięciach naukowych (np. "Festiwal nauki", "Kawiarnia naukowa", "Jestem z UW", "Warszawska burza mózgów"). Opowiada głównie o tym, w jaki sposób nauka, w szczególności matematyka i informatyka mogą pomóc w optymalizacji ruchu drogowego w miastach, usprawnianiu mobilności, lepszym projektowaniu miast i zarządzaniu ruchem w nich. Dzięki takim badaniom powstaje m.in. szansa na uwolnienie mieszkańców miast od uprzykrzających im życie korków.

Wśród wielu wydarzeń, w których brał udział w czasie swojej ośmioletniej kariery popularyzatorskiej wymienia na przykład wystąpienie „O nadjeżdżającej rewolucji w transporcie” podczas TEDx Warsaw w 2017 (https://www.youtube.com/watch?v=kocqa4pJZeo), „Czy matematyka może zlikwidować korki w ruchu drogowym?” (https://festiwalnauki.edu.pl/2017/spotkania/czy-matematyka-moze-zlikwidowac-korki-w-ruchu-drogowym) podczas "Festiwalu Nauki 2017, czy „Modelling and adaptive optimization of vehicular traffic in cities” w czasie „Tech talk” w Google w Zurychu.

Był też gościem wywiadów radiowych. Na przykład w „TOK FM” mówił o optymalizacji logistyki ostatniej mili, a w "Radiowej Czwórce" o tym, czy komputerowe algorytmy zmniejszą korki w miastach. Publikuje też artykuły w czasopismach popularnonaukowych, jest np. autorem trzech materiałów w wydawanym przez Uniwersytet Warszawski piśmie "Delta".

Często opowiada przy tym o własnych badaniach związanych z modelowaniem i optymalizacją ruchu drogowego. Paweł Gora jest bowiem asystentem i doktorantem na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. W 2019 roku zajął 2. miejsce w konkursie FameLab, w którym naukowcy w ciągu trzech minut prezentują jury i publiczności, czym pasjonują się na co dzień w swojej pracy badawczej.

Jeśli chodzi o życie uczelniane, tutaj także może pochwalić się popularyzatorskim dorobkiem. Założył bowiem i przez trzy lata prowadził na Facebooku stronę "Doktoranci MIMUW", na której umieszczane są informacje o sukcesach i wynikach doktorantów Wydziału MIMUW oraz o otwartych wydarzeniach związanych z nauką, np. wykładach "PhD Open", czy obronach prac doktorskich.

Sam również popularyzuje naukę na swoim profilu facebookowym. Swój przekaz, jak mówi, kieruje do całego społeczeństwa, przede wszystkim do entuzjastów matematyki i informatyki, sztucznej inteligencji, informatyki kwantowej, nowych technologii. Odbiorcami jego działalności są ludzie w różnym wieku. Jak zapewnia, aby go słuchać czy czytać, zazwyczaj nie trzeba mieć prawie żadnego wstępnego przygotowania, tylko czasem przydaje się podstawowa wiedza matematyczna lub informatyczna.

Facebook Paweł Gora https://www.facebook.com/groups/285214992075232/user/100001738950447/

PAP - Nauka w Polsce

mat/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022