Nauka dla Społeczeństwa

18.08.2022
PL EN
01.12.2020 aktualizacja 01.12.2020

Kraków/ Barbórkowe uroczystości AGH – w tym roku wirtualnie

Źródło: PAP/ EPA Źródło: PAP/ EPA

W związku z sytuacją epidemiczną Barbórka, po raz pierwszy w historii będzie świętowana przez Akademię Górniczo-Hutniczą w formie wirtualnej – przekazała w poniedziałek krakowska uczelnia i zaprosiła wszystkich sympatyków do udziału w piątkowych obchodach online.

"Tegoroczne obchody Barbórki w AGH będą wyjątkowe z powodu sytuacji z jaką przyszło nam się zmierzyć. Rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2 zmienia plany różnych środowisk, w tym również naszego, dlatego musieliśmy podjąć decyzję, która znacząco wpłynie na formę tegorocznych obchodów" - napisali na stronie internetowej wydarzenia dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii prof. Marek Cała oraz przewodniczący Komitetu Dnia Górnika dr hab. inż. Marek Borowski.

Głównym punktem tegorocznych obchodów w AGH będzie uroczyste posiedzenie senatu uczelni. Z uwagi na epidemię wezmą w nim udział wyłącznie przedstawiciele władz uczelni i Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii. Transmisja posiedzenia będzie dostępna na stronie głównej akademii na stronach: agh.edu.pl, barborka.agh.edu.pl, wgig.agh.edu.pl. Zwieńczeniem obchodów będzie webinarowa biesiada górnicza z ograniczoną liczbą zgłoszonych wcześniej osób. Wspólne biesiadowanie wedle prawa piwnego łączy pokolenia, uczy szacunku do tradycji i akademii.

Barbórkę 2020 poprzedzi w czwartek 61. Konferencja Studenckich Kół Naukowych Pionu Górniczego. W czasie spotkania studenci zaprezentują wyniki swoich prac.

Uroczystości z okazji święta patronki górników, organizowane przez AGH, od dziesięcioleci przyciągały uwagę krakowian i turystów, którzy mogli podziwiać tradycyjny przemarsz orszaku górniczego ulicami. Pochodowi towarzyszyła muzyka górniczych orkiestr i światła lampek górniczych. Widzowie i uczestnicy pochodu mieli okazję zapoznać się z dawnymi obyczajami górniczymi, ale i zobaczyć m.in. "skok przez skórę", czyli symboliczne pasowanie na górników studentów pierwszego roku.

PAP - Nauka w Polsce, Beata Kołodziej

bko/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022