Nauka dla Społeczeństwa

22.04.2024
PL EN
30.11.2020 aktualizacja 30.11.2020

Opole/ Ponad stu chętnych do nauki w Młodzieżowej Politechnice Opolskiej

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Ponad stu nastolatków zgłosiło chęć uczestnictwa w pierwszej edycji Młodzieżowej Politechniki Opolskiej. Jak powiedziała Anna Kułynycz z biura prasowego uczelni, ze względu na epidemię uczelnia przedłuży rekrutację dla "spóźnialskich".

Młodzieżowa Politechnika Opolska jest kontynuacją Dziecięcej Politechniki Opolskiej, w której mogą uczestniczyć dzieci ze szkół podstawowych. W ciągu 12 edycji Dziecięcej Politechniki Opolskiej ukończyło ją prawie siedem tysięcy słuchaczy. Władze uczelni liczą, że adresowana do młodzieży w wieku 14-18 lat MPO szybko zyska podobną popularność.

"Nasi starsi słuchacze będą mieli możliwość poznania metod badawczych, które można wykorzystać w życiu. Młodzieżowa Politechnika Opolska to także okazja do przełamania bariery przed nauką przedmiotów ścisłych. Może się okazać, że kierunki techniczne nie są aż tak trudne, jak wydawało się w szkole średniej. Nasi słuchacze będą pogłębiać nie tylko wiedzę techniczną, ale także ekonomiczną i humanistyczną. Przecież humanistyka też jest obecna na uczelni technicznej, przedmioty takie jak komunikacja, psychologia, pedagogika, socjologia, filozofia, ekonomia, zarządzanie pozwalają zrozumieć naukę a także zachowania ludzi" – uważa dr Justyna Charaśna-Blachucik, pełnomocnik rektora ds. Dziecięcej Politechniki Opolskiej.

Organizatorzy MPO przyznają, że przygotowanie zajęć dla uczniów ostatnich klas szkół podstawowych i pierwszych klas ponadpodstawowych może być trudne dla wykładowców przyzwyczajonych do wykładów dla dorosłych studentów uczelni. Pomocą przy przygotowaniu spotkań mają być doświadczenia przy prowadzeniu Dziecięcej Politechnice Opolskiej.

"Dzieci może nie potrafią opisać słowami wielu spraw, sytuacji, zjawisk, ale potrafią przyswoić wiele, są wymagającymi słuchaczami. Samo wejście w mury politechniki już robi z nich poważnych studentów. Siedzenie w auli, w której jest 250 miejsc, też wywołuje w nich emocje, są pod wrażeniem. Rodzice często są pełni podziwu, że ich dziecko siedzi spokojnie, nie wierci się, czuje, że jest na wykładzie na wyższej uczelni, a nie w klasie szkolnej. Czasami pojawiają się pewne obawy przed wystąpieniami przed dziećmi. Trzeba wykład poprowadzić tak, by dzieci go zrozumiały, to zupełnie inna forma przekazu niż do studenta, co wbrew pozorom, nie oznacza, że łatwiejsza" - podkreśla dr Charaśna-Blachucik.

Z tego względu uczelnia zapewnia, że wykłady i ćwiczenia dla nowej grupy słuchaczy będą przygotowane w atrakcyjnej formie, z uwzględnieniem odpowiednich pokazów i doświadczeń.

Pierwotnie zakładano zakończenie rekrutacji do 27 listopada. Swój akces zgłosiło już ponad stu chętnych. Ze względu na epidemię i fakt, że wszystkie zajęcia prowadzone będą zdalnie i nie ma ograniczeń wynikających z pojemności sal wykładowych, uczelnia postanowiła przedłużyć rekrutację na kolejne dni. Premierowe wykłady będą publikowane w Internecie raz w miesiącu, w soboty, począwszy od grudnia. Każdorazowo na podany w zgłoszeniu adres e-mail będzie przesyłany link do filmu. Wszystkie szczegóły projektu są dostępne na stronie www.mpo.po.edu.pl. 

PAP - Nauka w Polsce, Marek Szczepanik

masz/ krap/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024