
Potrzeba kontaktu z innymi ludźmi po okresie izolacji aktywuje z mózgu ten sam obszar, co jednodniowy post – poinformowali naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT), których wnioski ukazały się w piśmie „Nature Neuroscience”.
W zaprojektowanym przez badaczy eksperymencie (doi.org/10.1038/s41593-020-00742-z) wzięło udział 40 studentów, którzy spędzili 10 godzin samotnie w pokoju bez okien. Nie mogli korzystać z telefonów, jedynie z komputera, gdyby zaistniała pilna potrzeba kontaktu z badaczami. Innego dnia studenci przeszli 10-godzinny post.
Po każdym wyzwaniu uczestnicy oglądali zdjęcia apetycznie wyglądających posiłków, zdjęcia osób spędzających wspólnie czas lub neutralne zdjęcia (przedstawiające m.in. kwiaty). Jednocześnie wykonywano obrazowanie mózgu.
Okazało się, że zarówno zdjęcia posiłków, jak i zdjęcia osób spędzających razem czas powodowały aktywację istoty czarnej śródmózgowia, części mózgu, której aktywność wcześniej łączono z odczuwaniem potrzeby sięgania po przekąski lub narkotyki.
W przypadku osób, które oceniały swoje życie towarzyskie jako satysfakcjonujące, izolacja społeczna powodowała silniejszą aktywację istoty czarnej niż u osób, które przed eksperymentem czuły się samotne.
„Obserwacja wpływu izolacji społecznej na aktywność istoty czarnej śródmózgowia może pomóc odpowiedzieć na pytania pojawiające się w czasie pandemii. Dotyczą one m.in. tego, jak izolacja wpływa na różne grupy wiekowe oraz czy wirtualne kontakty pomagają złagodzić poczucie izolacji” – komentują autorzy.(PAP)
koc/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.