Trzmiele mogą latać bokiem, aby łatwiej zmieścić się w szczelinach

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Trzmiele potrafią zmienić swój sposób latania, aby zmieścić się w wąskich szczelinach. Jak się wydaje, pomimo bardzo prostego układu nerwowego mogą one mieć pewne pojęcie o rozmiarach i kształcie własnego ciała - informuje pismo “PNAS”.

Dr Sridhar Ravi i jego zespół z University of New South Wales w Sydney przeprowadził badania na trzmielach ziemnych (Bombus terrestris). Aby sprawdzić, czy owady potrafią ocenić swoje rozmiary, naukowcy połączyli cztery ich gniazda z tunelami, przez które musiały przelecieć, aby dostać się do pożywienia. Pośrodku tunelu umieszczona została przegroda tworząca wąską szczelinę.

Gdy trzmiele docierały do tej przeszkody, latały w tę i z powrotem, aby lepiej przyjrzeć się szczelinie. Następnie przechylały się, aby przelecieć bez uderzania skrzydłami o ścianę. Naukowcy zaobserwowali 400 lotów i stwierdzili, że wielkość przechylenia zależy od względnych rozmiarów szczeliny i owada - duże osobniki przechodzące przez małe szczeliny latały nawet bokiem.

Takie działanie przypomina zachowania ludzi oraz zwierząt o bardziej złożonych mózgach, które zwykle trafnie oceniają rozmiary przejścia i własnego ciała. Eksperci podkreślają, że te pozornie oczywiste oceny są jednak w rzeczywistości bardziej skomplikowane. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nietypowa planeta okrąża dwie gwiazdy na prostopadłej orbicie

  • Fot. Adobe Stock

    Chiny/ Inżynier misji Chang'e 8: z Rosjanami rozważamy umieszczenie reaktora jądrowego na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera