Dziękujemy za zgłoszenia w konkursie Popularyzator Nauki

adobeStock
adobeStock

Zakończył się nabór zgłoszeń do konkursu Popularyzator Nauki 2020. Finalistów poznamy najprawdopodobniej w połowie listopada, a laureatów - w styczniu 2021. Organizatorzy dziękują za wszystkie nadesłane zgłoszenia.

Konkurs Popularyzator Nauki organizowany jest już po raz 16. przez portal Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Celem przedsięwzięcia jest uhonorowanie osób, zespołów i podmiotów instytucjonalnych, które popularyzują naukę wśród Polaków.

W tej edycji konkursu nadesłano ok. 100 zgłoszeń. Nagrody otrzymają najlepsi wśród tych, którzy przybliżają najnowsze wyniki badań naukowych, a także pomagają innym bliżej poznać i lepiej zrozumieć obecne dookoła zjawiska.

W październiku i listopadzie ze zgłoszeniami zapozna się kapituła pierwszego stopnia. W jej skład wchodzą niektórzy laureaci i osoby wyróżnione we wcześniejszych edycjach konkursu Popularyzator Nauki. Są to (w kolejności alfabetycznej): Dariusz Aksamit ze Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki, prof. Wojciech Dindorf - emerytowany nauczyciel, który popularyzacją nauki zajmuje się od ponad 65 lat; dr Ireneusz Kaługa z Grupy EkoLogicznej; prof. Andrzej Katunin, który popularyzuje m.in. zagadnienia geometrii fraktalnej, Iwona Kieda reprezentująca Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie, dr Magdalena Osial z UW - autorka projektu "Manufaktura Naukowców, czyli Uniwersytet Każdego Wieku" oraz "Fluffy Science"; dr hab. Piotr Sułkowski z Uniwersytetu Warszawskiego, znany z projektu "Zapytaj fizyka"; Michał Szydłowski, który jako Pan Korek prowadzi pokazy naukowe m.in. dla szkół i podczas festiwali nauki; prof. Przemysław Wojtaszek z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (pomysłodawca i główny organizator ogólnopolskiej akcji „Noc Biologów".

Grono to wyłoni listę finalistów, którą planujemy ogłosić w połowie listopada. Sylwetki kandydatów publikowane będą stopniowo w serwisie Nauka w Polsce.

O tym, którzy finaliści otrzymają tytuł Popularyzatora Nauki i statuetkę tegorocznej edycji Popularyzatora Nauki, zdecyduje kapituła konkursowa drugiego stopnia. Spośród wszystkich finalistów kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera wybierze laureata Nagrody Głównej. To najbardziej prestiżowe w konkursie wyróżnienie przyznane zostanie osobie, zespołowi albo instytucji, która promuje naukę wyjątkowo twórczo i skutecznie. Przyznane też będą nagrody w kategoriach: Naukowiec, Animator, Zespół, Instytucja oraz Media.

Zwycięzców konkursu poznamy najprawdopodobniej w połowie stycznia 2021 r.

W skład kapituły drugiego stopnia wchodzą: prof. Michał Kleiber (przewodniczący) – jeden z inicjatorów konkursu, wiceprezes Europejskiej Akademii Nauk i Sztuki, wieloletni prezes PAN, b. minister nauki i informatyzacji; prof. Magdalena Fikus – popularyzatorka nauki, współorganizatorka warszawskiego Festiwalu Nauki; Robert Firmhofer – dyrektor Centrum Nauki Kopernik, red. Krzysztof Michalski – dziennikarz naukowy Polskiego Radia, dr hab. Robert Mysłajek - przyrodnik, popularyzator nauki, laureat konkursu w 2016 r., a także przedstawiciel resortu nauki i przedstawiciel serwisu PAP - Nauka w Polsce.

Jak co roku przy okazji konkursu redakcja serwisu Nauka w Polsce przyzna pozaregulaminowe Wyróżnienie im. red. Tomasza Trzcińskiego za wzorcową politykę informacyjną. W tej kategorii zgłoszenia nie są przyjmowane; laureata wskaże redakcja.

Organizowany od 2005 r. Popularyzator Nauki jest najstarszym i najbardziej prestiżowym w Polsce konkursem, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki w przystępny sposób. Wśród laureatów konkursu są m.in.: filozof przyrody ks. prof. Michał Heller, neurobiolog prof. Jerzy Vetulani, autor telewizyjnych programów Wiktor Niedzicki, popularyzator astronomii Karol Wójcicki, duet "Crazy Nauka", twórcy portalu "Nauka o klimacie", a także instytucje takie jak Centrum Nauki Kopernik, Polska Akademia Dzieci czy Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe

    Dagmara Bożek: polarystyka to wizytówka polskiej nauki w świecie

  • Fot. Adobe Stock

    Na Politechnice Wrocławskiej wystawa poświęcona Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera