Nauka dla Społeczeństwa

05.12.2022
PL EN
13.10.2020 aktualizacja 13.10.2020

NAWA przyznała stypendia dla zagranicznych naukowców

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Kilkudziesięciu badaczy z zagranicy przyjedzie do Polski dzięki stypendiom w programie im. Stanisława Ulama, przyznanym przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA) - ogłosiła we wtorek agencja.

W drugiej edycji programu im. Stanisława Ulama stypendium NAWA otrzymało 76 naukowców. Pobyty naukowe na polskich uczelniach i w instytutach naukowo-badawczych rozpoczną w styczniu 2021 roku. Zwycięzców wyłoniono spośród 340 osób zainteresowanych prowadzeniem badań naukowych w Polsce.

Jak informuje NAWA, w ramach programu do współpracy naukowej z polskimi uczelniami i jednostkami naukowymi zapraszani są wybitni naukowcy z zagranicznych ośrodków. Otrzymują oni stypendium w wysokości 10 tys. zł miesięcznie na czas pobytu naukowego w Polsce, przez okres od 6 do 24 miesięcy.

Najwięcej badaczy przyjedzie z Indii (12), Włoch (7), Iranu (6) i Ukrainy (5). Po 3 stypendia przyznano obywatelom: Wielkiej Brytanii, Niemiec, Argentyny i Francji. Przyznano 29 stypendiów w dziedzinie nauk przyrodniczych, 26 - dziedzinie nauk inżynieryjnych i technicznych, 9 - dotyczy nauk społecznych, 7 - humanistycznych oraz 3 medycznych i 2 w rolniczych.

Dziewięciu stypendystów będzie gościć na Uniwersytecie Warszawskim, 5 na Politechnice Wrocławskiej. W sumie 62 osoby przyjadą na polskie uczelnie, 11 do jednostek Polskiej Akademii Nauk, a 3 do instytutów badawczych.

"Niewątpliwie Program im. Ulama umożliwia realizowanie ważnych, ambitnych i ciekawych projektów naukowych, ponieważ daje szansę na zaproszenie najlepszych młodych naukowców z całego świata” – mówił cytowany w komunikacie NAWA przesłanym PAP prof. Łukasz Berlicki, kierownik zespołu do którego dołączyła w pierwszej edycji stypendystka dr Violeta Marković. Naukowiec podkreślił, że powiększenie zespołu naukowego prowadzi do uzyskania potencjału, który pozwala na szybszy rozwój naukowy i podejmowanie trudnych tematów badawczych. "Ponadto jest to doskonała okazja do nawiązania długofalowej międzynarodowej współpracy naukowej” – dodał prof. Berlicki.

NAWA poinformowała, że "uważnie monitoruje sytuację związaną z pandemią COVID-19 i wynikające z niej ograniczenia w przemieszczaniu się pomiędzy krajami". W przesłanym komunikacie zaznaczono, że jeśli realizacja projektów nie będzie możliwa w planowanych terminach, agencja dostosuje ich harmonogram do sytuacji.

Lista stypendystów Programu im. Stanisława Ulama 2020 i szczegółowe informacje dotyczące programu znajdują się na stronie internetowej.

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) to rządowa agencja podlegająca Ministrowi Nauki i Szkolnictwa Wyższego, działająca na rzecz umiędzynarodowienia polskiej nauki poprzez wspieranie i stymulowanie międzynarodowej współpracy badawczej i wymiany akademickiej. 

PAP - Nauka w Polsce

szz/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022