Operacje bariatryczne znacząco zmniejszają ryzyko raka trzustki

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Operacje przeprowadzane u otyłych pacjentów z cukrzycą, w celu zmniejszenia ich masy ciała, znacząco zmniejszają ryzyko raka trzustki – poinformowano podczas wirtualnej konferencji United European Gastroenterology.

Rak trzustki często określany jest jako „cichy zabójca” ze względu na skryty przebieg i niepomyślne rokowanie (tylko 3 proc. pacjentów przeżywa dłużej niż pięć lat od rozpoznania, średnia to 4,6 miesiąca). Wyniki leczenia nie poprawiły się od 40 lat. Objawy - ból pleców lub żołądka, żółtaczka i niewyjaśniona utrata wagi - mogą być trudne do zinterpretowania, co utrudnia wczesne diagnozowanie pacjentów.

Badanie objęło 1 435 350 osób ze współistniejącą cukrzycą i otyłością w okresie 20 lat. 10 620 z nich przeszło operację bariatryczną, która pomaga schudnąć poprzez wprowadzenie zmian w układzie pokarmowym. Większość (73 proc.) poddanych operacji w ramach badania stanowiły kobiety. Jak się okazało, otyli pacjenci z cukrzycą byli znacznie mniej narażeni na raka trzustki, jeśli przeszli operację bariatryczną (częstość występowania u nieoperowanych 0,32 proc. a w przypadku operowanych 0,19 proc.).

Główny autor badania dr Aslam Syed z Allegheny Health Network, Division of Gastroenterology w Pittsburghu w USA, skomentował: „Otyłość i cukrzyca są dobrze znanymi czynnikami ryzyka raka trzustki ze względu na przewlekły proces zapalny, nadmiar hormonów i czynniki wzrostu uwalniane przez tkankę tłuszczową. Wcześniej wykazano, że operacja bariatryczna normalizuje wysoki poziom cukru we krwi u pacjentów z cukrzycą, a nasze badania pokazują, że ta operacja jest realnym sposobem na zmniejszenie ryzyka raka trzustki w tej rosnącej grupie”.

Liczba zachorowań na raka trzustki w UE wzrosła o 5 proc. pomiędzy 1990 a 2016 r. - co stanowi najwyższy wzrost w grupie pięciu głównych nowotworów w UE - przy czym oczekuje się, że choroba stanie się drugą najczęstszą przyczyną zgonów z powodu raka w najbliższej przyszłości. Szacuje się, że w 2020 r. w Europie z powodu tej choroby umrze łącznie 46 200 osób, w porównaniu z 42 200 zgonami odnotowanymi w 2015 r. Uważa się, że wzrost liczby przypadków jest napędzany przez rosnący wskaźnik otyłości i cukrzycy typu 2.

Wskaźniki otyłości nadal rosną w szybkim i niepokojącym tempie w całej Europie. Ponad połowa (52 proc.) dorosłej populacji UE ma nadwagę lub otyłość, przy czym coraz częściej występują one również u dzieci.

„Lekarze powinni rozważyć operację bariatryczną u pacjentów z zaburzeniami metabolicznymi, takimi jak cukrzyca i otyłość, aby zmniejszyć ryzyko i obciążenie rakiem trzustki” - zaznaczył dr Syed.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Malaria może sprzyjać chłoniakowi u dzieci

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: rekin gryzie również w samoobronie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera