Badania: wirusy mogą się rozprzestrzeniać poprzez kurz i inne mikrocząstki w powietrzu

Źródło: Adobe Stock
Źródło: Adobe Stock

Wirusy grypy, ale prawdopodobnie także inne tego rodzaju patogeny, w tym też koronawirusy, mogą się rozprzestrzeniać poprzez kurz i inne znajdujące się w powietrzu mikrocząstki – sugerują badania specjalistów amerykańskich opublikowane przez „Nature Communications”.

Wirus grypy może być przenoszony na różne sposoby, głównie drogą kropelkową przez osoby zakażone, które kaszlą i kichają. Kropelki śliny i śluzu wydalane z dróg oddechowych wraz z wirusami mogą osiadać na klamkach drzwi i wielu innych przedmiotach; mogą być też przenoszone za pośrednictwem zainfekowanych rąk chorego.

„To naprawdę szokujące dla większości wirusologów i epidemiologów podejrzenie, że raczej poprzez kurz niż drogą kropelkową może być przenoszony wirus grypy zdolny zakazić zwierzęta” – twierdzi prof. William Ristenpart z University of California. Jego zdaniem otwiera to nowe możliwości badań, a także interpretacji rozprzestrzeniania się zakażeń.

Nie wiadomo jednak, które drogi przenoszenia tych zakażeń są najważniejsze. Specjaliści podejrzewają, że może to zależeć od szczepów wirusa grypy oraz rodzaju wirusów układu oddechowego. Pytanie czy tak też jest w przypadku koronawirusa SARS-CoV-2.

Badacze z University of California oraz Icahn School od Medicine w Mt. Sinai w Kalifornii badali czy różnego typu mikrocząstki w powietrzu mogą przenosić wirusy. Wykazali, że zakażone grypą świnki morskie mogły zakażać inne zwierzęta pośrednio: nie drogą kropelkową, lecz za pośrednictwem właśnie mikrocząstek.

Wykorzystali do tego wysuszone chusteczki higieniczne zakażone wirusami. Mechaniczne ich zgniatanie powodowało, że w ciągu sekundy powstawało do 900 mikrocząstek, które mogły być wdychane. Jeśli znajdowały się w nich wirusy, to mogły przenosić zakażenie na inne zwierzęta. (PAP)

Autor: Zbigniew Wojtasiński

zbw/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Malaria może sprzyjać chłoniakowi u dzieci

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: rekin gryzie również w samoobronie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera