Nauka dla Społeczeństwa

03.12.2022
PL EN
08.08.2020 aktualizacja 08.08.2020

Podkarpackie/ W regionie powstaje sieć laboratoriów

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Podkarpackie Centrum Innowacji (PCI) tworzy regionalną sieć laboratoriów. Celem projektu jest m.in. pomoc w uzyskaniu akredytacji dla poszczególnych laboratoriów na oferowane usługi. W sieci jest już ponad 50 jednostek.

Jak poinformował PAP Roman Tabisz z PCI, uzyskanie akredytacji przez laboratoria jest bardzo ważne. „Potwierdza ono, że efektem pracy laboratoriów są wiarygodne wyniki. Zależy nam na tym, aby laboratoria dysponujące profesjonalnym wyposażeniem mogły świadczyć specjalistyczne usługi dla przedsiębiorstw. Takimi możliwościami powinny być zainteresowane firmy, których nie stać na zakup kosztownej aparatury i tworzenie laboratorium” – dodał.

Podkarpacką Sieć Laboratoriów Badawczych i Wzorcujących – tak nazywa się projekt - tworzy obecnie 52 podmioty. To jednostki państwowe i prywatne, laboratoria badawcze i wzorcujące, akredytowane i nieakredytowane, duże i renomowane jednostki oraz małe, prywatne laboratoria o wąskich specjalizacjach.

Jak podkreślił Tabisz, celem utworzenia sieci jest promowanie rynkowej oferty usług i badań laboratoryjnych dla podkarpackiego biznesu. Ma to być możliwe dzięki specjalnej platformie internetowej.

„W przyszłości chcemy też uruchomić fundusz wsparcia dla laboratoriów, które podejmą proces akredytacji swoich usług. Z funduszu będzie można pokryć koszty poszczególnych etapów przygotowania procesu lub zakupu aparatury umożliwiającej realizację akredytowanej usługi badań lub wzorcowania” – zaznaczył.

Z badań, które przeprowadził Tabisz wynika, że 80 proc. podkarpackich firm zleca badania i testy instytucjom spoza regionu. Taka sytuacja, jego zdaniem, wynikała z braku dostępnej oferty laboratoriów działających na Podkarpaciu oraz braku jednostek dysponujących możliwościami wykonywania potrzebnych badań. Dzięki sieci ta sytuacja ma się zmienić. (PAP)

Autor: Wojciech Huk

huk/ dym/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022