Nauka dla Społeczeństwa

26.11.2022
PL EN
31.07.2020 aktualizacja 31.07.2020

W niedzielę szef resortu nauki rozpoczyna dwudniową wizytę w Wilnie

Minister Wojciech Murdzek. Fot. PAP/Mateusz Marek Minister Wojciech Murdzek. Fot. PAP/Mateusz Marek

Rozmowy nt. kształcenie podczas pandemii, możliwość rozwoju studiów polonistycznych na Litwie i podpisanie porozumienia ułatwiającego polsko-litewską mobilność akademicką - to niektóre punkty wizyty szefa resort nauki Wojciecha Murdzka w Wilnie. Dwudniowa wizyta rozpocznie się w niedzielę.

Jak poinformowało w piątek Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW), wizyta polskiej delegacji na czele z ministrem Wojciechem Murdzkiem ma służyć rozwijaniu polsko-litewskiej współpracy w obszarze badań, nauki i mobilności akademickiej.

W poniedziałek (3 sierpnia) szef resort nauki spotka się z Algirdasem Monkevičiusem, Ministrem Edukacji, Nauki i Sportu Republiki Litewskiej. Zostanie wówczas podpisana Umowa o wzajemnym uznawaniu dokumentów uprawniających do podejmowania studiów oraz uznawaniu okresów studiów, tytułów zawodowych, stopni naukowych i stopni w zakresie sztuki. Porozumienie ułatwi mobilność akademicką między oboma krajami i przyczyni się do zacieśnienia współpracy w obszarze szkolnictwa wyższego i nauki.

Ministrowie będą również rozmawiać m.in na temat inicjatywy Uniwersytetów Europejskich (European University Networks), jako ważnego elementu rozwoju polskiego i europejskiego szkolnictwa wyższego. Zostaną również podjęte kwestie prowadzenia kształcenia w dobie pandemii, w tym dotyczące mobilności studentów. Ważnym punktem wzajemnych ustaleń będą możliwości rozwoju studiów polonistycznych na Litwie.

Wizyta polskiej delegacji to m.in. okazja do promocji oferty programów i inicjatyw prowadzonych przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej dla studentów i naukowców; możliwości współpracy naukowo-przemysłowej z siecią badawczą Łukasiewicz, czy też zachęcenia badaczy do udziału w polsko-litewskim konkursie DAINA, prowadzonym przez Narodowe Centrum Nauki.

Program wizyty obejmuje spotkanie z władzami Filii Uniwersytetu w Białymstoku w Wilnie oraz wizytę na Uniwersytecie Wileńskim.

Pobyt polskiej delegacji zakończy złożenie wieńców na Cmentarzu na Rossie. (PAP)

Autorka: Ludwika Tomala

lt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022