Historia i kultura

"Archeologia jest kobietą" - dzień archeologii tym razem online

Fot. PAP/Tomasz Wojtasik 5.08.2009
Fot. PAP/Tomasz Wojtasik 5.08.2009

O różnych aspektach bycia kobietą na przestrzeni dziejów, m.in. o kanonie piękna kobiecego w paleolicie, społecznej roli kobiet w pradziejach i średniowieczu, kobietach wojowniczkach - opowiedzą online w niedzielę pracownicy Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Zielonej Górze.

Dzień Archeologii ma na celu promocję dziedzictwa archeologicznego i dokonań archeologii jako nauki. To już trzecia edycja tej imprezy, organizowanej przez zielonogórskich muzealników.

Jak wyjaśnił w informacji przesłanej Nauce w Polsce dyrektor Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Zielonej Górze dr Arkadiusz Michalak, temat tegorocznego spotkania wziął się z próby spojrzenia na przeszłość z trochę mniej oczywistej strony. Jest to próba zerwania z powszechną, "dość maskulinistyczną wizją historii, pisaną z reguły z perspektywy mężczyzn" - podkreślił dr Michalak.

"Opowiemy o różnych aspektach bycia kobietą na przestrzeni dziejów, uwzględniając informacje uzyskane dzięki badaniom archeologicznym: o kanonie piękna kobiecego w paleolicie, społecznej roli kobiet w pradziejach i średniowieczu, kobietach wojowniczkach, kobiecych zajęciach, kultach związanych z pierwiastkiem kobiecym, przy okazji poruszając tematy lżejsze jak moda czy kosmetyki" - poinformował Naukę w Polsce

Filmy i posty pojawiać będą się w niedzielę na fanpage'u muzeum na FB oraz stronie muzeum: www.muzeum-swidnica.org.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 23.04.2025. PAP/Leszek Szymański

    Sejm upamiętnił 1000. rocznicę koronacji pierwszych królów Polski

  • Fot. Adobe Stock

    Zmarła dr Magdalena Łaptaś - ceniona historyczka sztuki i archeolożka

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera