Nauka dla Społeczeństwa

27.09.2022
PL EN
23.07.2020 aktualizacja 24.07.2020

"Archeologia jest kobietą" - dzień archeologii tym razem online

Fot. PAP/Tomasz Wojtasik 5.08.2009 Fot. PAP/Tomasz Wojtasik 5.08.2009

O różnych aspektach bycia kobietą na przestrzeni dziejów, m.in. o kanonie piękna kobiecego w paleolicie, społecznej roli kobiet w pradziejach i średniowieczu, kobietach wojowniczkach - opowiedzą online w niedzielę pracownicy Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Zielonej Górze.

Dzień Archeologii ma na celu promocję dziedzictwa archeologicznego i dokonań archeologii jako nauki. To już trzecia edycja tej imprezy, organizowanej przez zielonogórskich muzealników.

Jak wyjaśnił w informacji przesłanej Nauce w Polsce dyrektor Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Zielonej Górze dr Arkadiusz Michalak, temat tegorocznego spotkania wziął się z próby spojrzenia na przeszłość z trochę mniej oczywistej strony. Jest to próba zerwania z powszechną, "dość maskulinistyczną wizją historii, pisaną z reguły z perspektywy mężczyzn" - podkreślił dr Michalak.

"Opowiemy o różnych aspektach bycia kobietą na przestrzeni dziejów, uwzględniając informacje uzyskane dzięki badaniom archeologicznym: o kanonie piękna kobiecego w paleolicie, społecznej roli kobiet w pradziejach i średniowieczu, kobietach wojowniczkach, kobiecych zajęciach, kultach związanych z pierwiastkiem kobiecym, przy okazji poruszając tematy lżejsze jak moda czy kosmetyki" - poinformował Naukę w Polsce

Filmy i posty pojawiać będą się w niedzielę na fanpage'u muzeum na FB oraz stronie muzeum: www.muzeum-swidnica.org.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022